úrovně fotografů (levely)
Protože články zde publikované jsou a budou určeny pro různé úrovně fotografů dovoluji si rozdělit fotografickou úroveň do několika skupin 🙂
level 0 – uživatel foťáku, který jej používá pouze jako dokumentační nástroj, bez ambicí vytvořit pěknou fotku ( pro level 0 tu žádné články nebudou 🙂 )
- Jako výbornou fotku považuje : usmívající se dítě , pejska, kočičku, fotku stojící postavy před nějakou zajímavostí apod .
level 1 – začátečník který se chce naučit fotit ! ve svém okolí ( zejména od rodiny a kolegů v práci ) občas slýchá, že nafotil výborné fotky. Většinou si myslí že dobré fotky vznikají cvaknutím hezkého místa či hezké osoby .
- za výbornou fotku považuje : západ slunce , fotky vlastního stínu, fotky s odrazem ve slunečních brýlích či zrcátku auta, fotografie modelky ve výskoku , kapku vody vyfocenou krátkým časem , fotky s dodanými výraznými efekty ve fotoeditorech a podobné .
- Poznávací znamení : pídí se po foťáku kterým by udělal „ještě hezčí“ fotky
level 2 – fotograf s nastudovanými základy kompozice a ovládání fotoaparátu – má nastudováno alespoň 10 knih o focení , Ví co jsou kompoziční základy , ví co je zlatý řez, jak vytvořit hloubku prostoru v krajinářské fotce, jak nasvítit modelku v ateliéru, jak zaostřit mimo středový bod , jak pracovat s časem , ISO a clonou a jaký vliv mají tyto hodnoty na výsledek. Také ovláda základy úpravy fotek ve fotoeditorech ( minimálne chápe pojmy : kontrast, saturace , doostření RAW atd)
level 2 (alternativa b ) – „Fotografik “ nemá nastudováno o technice focení nic, ale veškerý svůj um soustřeďuje do zpracovávání fotek ve fotoeditorech – v podstatě je schopen vytvořit z fotky, kterou by fotograf vyhodil do koše výbornou fotku ( to, že přitom smíchá 3 různé fotky z různých míst a vymaže 80% původního obsahu ho netrápí 🙂 )
- za výbornou fotku považují: ostře vyfoceného ptáka na klacku ve „zlatém řezu“ ( sokola za letu, jelena v oboře, makro hmyz apod. ) , krajinku dostatečně saturovanou s dodrženými kompozicními základy, nahatou modelku v ateliéru s umělým nasvícením (podle příručky jak fotit akty) , fotografii bezdomovce, kytičky s malou hloubkou ostrosti, apod.
- poznávací znamení : díky nastudovaným základům již nabyli dojmu že se z nich stali Fotografové (s velkým F) ! :). Většinou se shlukují ve fotoklubech, fotoserverech a facebookových komunitách, kde si vzájemně chválí fotky a tím se ještě více utvrzují jak skvělí fotografové jsou 🙂 … Bohužel 90% z nich si s tímto vystačí a tím jejich fotografický vývoj skončil 🙁 další poznávací znamení : většinou se pídí po „větším“ objektivu ke své zrcadlovce a snaží se zajistit prostory pro svou autorskou výstavu 🙂 Jde li o fotografa muže, po první takové zrealizované výstavě (většinou u kamaráda v baru) začne lákat začínající modelky na focení bez ohledu na to, že fotil dosud jen krajinky nebo zvířátka 🙂
level 3 – Fotograf který uplatňuje tvůrčí přístup a vtiskává fotkám svou individualitu . Zejména pracuje se světlem!!! Zná všechny kompoziční základy a přesto je umí porušovat ku prospěchu fotky. Ví, že fotka má více úrovní vnímání , pracuje na harmonizaci (nebo disharmonizaci) hlavního objektu s okolím, Snaží se nalézat netypické úhly pohledu apod …
- za výbornou fotku považuje : jakoukoli fotku která nese rukopis autora a která zaujme svou jedinečností.
level TOP FOTOGRAF – zvládl LEVEL 3 a podařilo se mu párkrát vytvořit výjmečnou fotku ! No a tím jako autor přinesl tomuto světu něco co „po něm“ zůstane ! pro ty tady taky nic nebude neboť již není nic, co by se měli učit 🙂
a jeden výborný graf nakonec (ENG) : děkuji za poslaný odkaz