Přestanou existovat klasické fotoaparáty?


Ohlédnutí pět let zpátky

Tehdy jsem napsal krátký článek, ve kterém jsem popisoval stav foto trhu a dovolil jsem si predikovat vývoj.

To se sice tehdy u mnohých fotografů setkalo s posměchem, nicméně dnes o pět let později, se musím „poplácat po ramenou“, jelikož vývoj jednotlivých skupin proběhl přesně, jak jsem předpokládal. Jen celkové prodeje jsou bohužel ještě horší, než jsem čekal.

Proč jsme svědky „genocidy“ fotoaparátů?

Jsou opravdu mobily o tolik lepší, že zcela „vymýtí“ fotoaparáty? To je otázka na kterou se dá odpovědět podle toho, kdo je jejich zákazníkem. Musíme si ale přiznat pravdu. Přestože technicky mobily nikdy nemohou nahradit „velké“ foťáky se specializovanou „velkou“ optikou, přináší pro většinu běžných lidí jen samé výhody. Dnešní svět žije na sociálních sítích a mobil je nástroj přesně pro ně. Každý má mobil vždy při ruce a navíc svým výkonným výpočetním hardware a velkým displejem mu pomůže s rychlým „vylepšením“ fotky a okamžitým sdílením = ideál většiny uživatelů. 

Já sám, ač se považuji za fotografa, mám více fotek na svém iphonu, než na kartách svých fotoaparátů. Jde totiž o to, co je cílem fotek. Své fotky dělím na dvě kategorie:

  • A) fotky které slouží jako vizuální záznamník pro mé vzpomínky (mobil je ideál). Prostě si tou fotkou připomenu nějakou situaci, ale nikomu je neukazuji.
  • B) fotky které jsou k prezentaci – a na ty používám fotoaparát. 

co se opravdu ve světě děje?

  • Prodej fotoaparátů spadl za 10 let o téměř 90%! 

Sešup je to celkem drsný. Ještě v roce 2010 se prodalo 121,5 milionů kusů, jenže v roce 2019 už jsme na pouhých 15,2 miliónech. A protože už znám výsledky z první části roku 2020, tak vím, že tenhle sešup se zdaleka nezastavil (naopak)

prodej podle počtu kusů

poznámka: “Propad fotoaparátů s výměnnými objektivy , není tak drsný jako globální čísla, zatím je to jen „jen“ cca 40% od roku 2012“

  • kompakty téměř vymizely 

Ještě v roce 2007 tvořily kompaktní fotoaparáty s vestavěným objektivem 80% všech prodejů, dnes je tomu naopak, zůstává jich už jen cca 20% a to se do této kategorie počítají také velmi drahé fotoaparáty pro náročné, jako je FUJIFILM řady X100, RICOH GR nebo SONY řady RX100 atp. (což jsou fotoaparáty za 25.-40.000 Kč ) Kategorie tedy nikdy úplně nevymře, ale už to nebudou klasické levné plasťáky a ultrazoomy, ale velmi výkonné foťáky pro „speciální určení“

poměr prodejů (obrat/celosvětově)

  • zrcadlovky zanikají pomalou, ale nevyhnutelnou smrtí 

Jasně, že tohle bude trvat ještě roky, ale už před pěti lety bylo jasné, že tahle starší technologie s příchodem bezzrcadel nebude schopna konkurovat. Před časem ještě měly nějaké výhody na své straně ( rychlost ostření, případně nekvalitní el.hledáčky některých bezz. atp.) Jenže tohle se už smazalo, navíc už i Nikon a Canon přestali hrát marketingovou hru, že „tenhle segment je něco méně“ a přiznali, že tohle je budoucnost. Tím pro mnohé padla poslední psychologická bariéra. Proto se stalo už během roku 2019, že bezzrcadla celosvětově předstihly v prodejích zrcadla. Trend je v grafu celkem jasný. Co z grafu vidět není, je to ,že zrcadla neustále snižují průměrné ceny, takže obraty se dohánějí zejména prodejem levných (entry level) fotoaparátů, které jsou konstrukčně jednodušší a levnější než bezz. 

Tím co jsem napsal ale nechci říct, že na zrcadlovku nejde fotit :), Nové profi zrcadlovky, jsou pořád špičkové fotoaparáty se skvělým senzorem a super rychlostí ostření, jenže výhody bezz jsou zřejmé a nakonec zrcadlovky zcela převálcují (ale nebojte pokud se vám bude stýskat pořád nějaké budou dostupné, stejně jako si dnes můžete stále koupit foťáky na kinofilm).

podíl na trhu zrcadlovky /bezzrcadlovky (obrat celosvětově)

vývoj obratu zrcadlovky a bezzrcadlovky – celosvětově

bezzrcadla jako jediná spása ?

Vypadá to tak. Technologicky jsou nejdál a přináší náročnějším fotografům nejvíce výhod. Navíc přináší z pohledu výrobců i jeden významný synergický efekt a tím je obměna objektivů. To je jedna z možných cest k záchraně některých výrobců. Zákazníci prahnou po vhodnějších menších a lehčích objektivech, pro jejich nové stroje. To by mohla být částečná záchrana ztraceného obratu z padajícího trhu fotoaparátů. 

foťáky budou dražší a dražší 

Bohužel to je logická daň, za zmenšující se trh (všechny náklady okolo vývoje apod. se musí rozpočíst mezi menší počet prodaných kusů) Zároveň s tím, můžeme očekávat i snížení frekvence uvádění nových produktů (ze stejných důvodů) Vývoj už to, jak můžete vidět ,potvrzuje. Jediný pozitivní cenový vývoj je u středoformátů, ty se stávají čím dál dostupnějsími a navíc použitelnými i pro „běžné focení“ viz moje recenze

počet uvedených novinek (rok)

některé značky asi zaniknou, nebo se sloučí

To se těžko predikuje, komu padne černý Petr, ale zkusím si tipnout a za 5 let se zase kouknu, jak jsem se trefil :). Už pár let to vypadá na Olympus, na ten bych si vsadil nejvíce, další v pořadí je Panasonic, jenže ten je velmi silný ve video segmentu a tak bych se nedivil , kdyby se časem soustředil jen na něj. 

Canon sice asi nejvíce zaspal dobu s přechodem na bezz segment, ale je to velmi silná korporátní firma, která má mnoho jiných úspěšných divizí , čili asi to ustojí, pokud jim to nezaseknou vlastní akcionáři. 

Stejně tak silní jsou SONY a FUJIFILM = obrovské korporáty s mnoha megaziskovými divizemi , proto tipuji na třetího černého Petra značku NIKON. Proti FUJIFILMU, SONY A CANONU jsou výrazně menší firmou a foto divize je pro ně velmi zásadní, tím pádem je i propad fototrhu více zraňuje (na rozdíl napřiklad od FUJIFILMU, který má s trochou nadsázky fotodivizi jako hračku, kterou si vypiplává). Navíc hysterické uvádění a rušení nových produktů NIKONU dává tušit, jak velké interní problémy musí řešit. 

Leicu nepočítám, to není klasická technologická firma, ale spíše drahý luxusní „brand“ a tak tam to více záleží na tom, jak odkaučujou marketing, než na stavu trhu. No a ostatní malinké výrobce nemá smysl rozebírat.

Zajímavost z pohledu náročnějších fotografů

Sice se z pohedu grafů výše zdá, že už od roku 2010 trh nezadržitelně padá, ale reálně se nevíce fotoaparátů pro náročnější fotografy (s výměnným objektivem) prodalo v roce 2012, protože teprve v té době, mobily přestaly ubírat nejen ze zákaznické skupiny „rodinkářů“ ale i začly „krást“ i ze skupiny „dovolenkářú“ A tímto bych přešel k popisu cílových skupin.


kdo si kupoval, kupuje a bude kupovat foťáky?

Zkusím rozdělit typické cílové skupiny na 4 části: 

  • rodinné „foceníčko „

Tahle kdysi největší cílovka, která si kupovala většinou malý kompakt, už vlastně zanikla, vždy jim bude lepším nástrojem (ve všech ohledech) mobil

  • dovolenkáři

Kdysi bylo téměř automatické, že na vysněnou dovolenou měl minimálně jeden z účastníků „lepší foťák“ aby kvalitně zachytil své zážitky, na které tak dlouho střádal. Dnes ale většina dovolenkářů zjišťuje, že mobil mají častěji při sobě, fotky a videa z něj jsou pro ně v dostatečné kvalitě a sdílení a finální zpracování jednodušší ( tahle skupina tedy z pohledu „foto cílovky„ vymírá a brzy i vymře (pokud se někteří nepřeklopí do skupiny „nadšený fotoamatér“ ) .

  • nadšení amatéři 

Ti nakonec určí, zda fotoaparáty přežijí a v jaké podobě. Ti mají i náročnější požadavky, než jen rychlé sdílení na soc. sítích a chápou, jaké výhody jim přináší solidní technika (moderní větší senzor a „velká“ optika). Jediné co je může odradit je to, že postupem času budou na soc. sítích méně „úspěšní“ než „mobiláři“ protože těm, začne časem výkonný „počítač“ v jejich mobilu za pomoci umělé inteligence vylepšovat fotky sám (barvičky, umělé zmenšování DOF , retušování atd) , možná se dočkáme postupného vylepšování AI ve foťácích (mohlo by to téhle skupině pomoct)

  • profesionální fotografové 

Jasně že pro profíky budou pořád fotoaparáty nutné a budou se i vyvíjet . Profíci budou mít možnost vybírat si ze středoformátů , které se dnes staly díky bezz konstrukci relativně malým, rychlým nástrojem a navíc i cenově dostupným. Nabídka klasického FF senzoru, je dnes už spíše v přebytku a profi stroje s APS-C senzorem ocení ti profesionálové , kteří budou chtít špičkové lehké stroje s lehkými objektivy. Otázka je, jestli už se příliš nepřibližujem hranici reálných výhod, které profíkům ještě něco přinesou. Jediná revoluce, která je nadohled, je „senzor s globální závěrkou“ – ten by mohl opravdu přinést mnoho reálných výhod.


Fotografové vymírají

Kromě toho, že některé cílové skupiny končí, protože jim stačí pro jejich potřeby mobil, je tu ještě jiný závažnější problém a tím je, že „fotografové“ vymírají. Jak je vidět na grafu níže, Fotograf pod 30 let je prostě vymírající druh.

český trh

V podstatě se český trh moc neliší od světového průměru. Díky nižší kupní síle i konzervativnějšímu přístupu zákazníků, jsme tak cca 2 roky pozadu za vyspělými trhy jako je např Japonsko nebo Německo. To mám ale vždy dává dobrý výhled na to, co se bude v nejbližší době dít.

Bude se neustále zvyšovat poměr prodeje bezzrcadel na úkor zrcadel (i když tady už jsme dohnali svět rychleji a i v ČR je už v roce 2020 větší obrat v bezz než v zrcadlech.

Zkrachují menší prodejny a zůstane jen pár specializovaných foto prodejců +velké elektronické eshopy s výdejními místy a zasíláním. 

Tady se ale trochu jako prodejce fototechniky obávám specifik východoevropských zákazníků, kteří nakupují podle ceny a ne podle kvality služeb. Rozhodují to totiž právě oni svým nákupem, jestli v budoucnu budou moct foťáky a objektivy zkoušet a vybírat ve fotoprodejnách kde si mohou „pokecat“ a vyřešit své dotazy a nebo zůstanou jen velké univerzální elektroshopy, které maximálně přepošlou originální manuál a překopírují seznam parametrů z dodané tabulky.

Protože se v tomto prostředí pohybuji, tak vidím, že jak zůstávají mezi zákazníky více a více náročnější fotografové a zvyšuje se i poměr lidí, kteří nejdou jen po ceně, ale svým nákupem podporují specialisty, což mně naplňuje mírným optimismem. Velké díky Vám všem, kteří si to uvědomujete, jen díky Vám ještě my fotospecialisté existujeme. 

závěr

Bouřlivé období zdaleka nekončí. O budoucnosti fotoaparátů nejen v ČR, rozhodnou nadšení amatéři a profíci. Nejen tím kde budou nakupovat, ale hlavně tím, co budou nakupovat a zdali vůbec. 

Tím že jsme v Čr trochu pozadu a navíc klienti mají delší interval mezi obnovením techniky než v bohatších částech světa, je tu velké množství lidí, kteří mají ještě doma zrcadlovky. To je potenciál který by trhu mohl prospět.

Chápu, že tenhle článek naštve spousty fotografů, kteří ještě stále žijou v tom, že zrcadlovky jsou vrchol techniky a navěky to tak i zůstane. Nemám Vám to nijak za zlé, při každých větších změnách, bude vždy velká skupina lidí, kteří budou přísahat že „staré“ je nejlepší. Spíše ale nechtějí být konfrontováni s tím, že poslední roky všem okolo radili, aby si pořídili radši zrcadlovku a teď by vypadali hloupě, kdyby změnili názor, což je pochopitelné. 

Mimochodem, v tomto článku jsem vymazal odstavce s popisem výhod bezzrcadel, protože myslím, že už je to natolik zřejmé a tolikrát probírané, že už by to prostě bylo navíc.

Každopádně budu rád za plamenné diskuse a názory a hlavně sdílení článku

Děkuji za přečtení.

autor : 

Marcel Konečný 

fotograf, cestovatel , marketér, lektor + vlastně všechno ohledně foťáků, focení a fotek 

instagram , facebook

použité zdroje : statista.com , cipa.jp , GFK.com

Facebook komentáře