nejlepší cestovatelský foťák? jednoznačně INSTAX

Znáte tu reklamu jsou věci které si za peníze nekoupíte ….na všechno ostatní je tu kreditka ?

Tak přesně na tyhle věci, které nelze koupit, používám INSTAX .

top_photo12

 Procestoval jsem už kus světa, přičemž většinou cestuju sám a myslím, že právě díky tomu, se snadněji dostávám do rodin „domorodců“.

  Ono totiž v zemích mimo Evropu jsou lidé přirozeně pohostinní a zvídaví, takže i přesto, že jsem skoro dvoumetrový a 110 kilový pořízek (což ve většině zemí znamená více než dvojnásobek běžného člověka 🙂 ), mně velmi často zvou k sobě domů a nezištně mi pomáhají a hostí mně.

  Po pravdě ale musím říct, že  teprve od doby kdy na cesty beru foťák instax,  jsem o mnoho zážitků bohatší a jsem si jist, že bez něj bych je asi nezažil.

autor: Alina Uscheka

autor: Alina Uscheka

Ptáte se proč?

  Instax je instantní relativně malý a lehoučký foťáček typu „polaroid“, ze kterého lezou okamžitě malé fotečky (nedigitální cestou) , kterými můžete někoho obdarovat a věřte mi, že ten široký úsměv, který jsem na svých cestách běžně vídával, se po obdarování takovýmhle „dárkem“  dokáže ještě rozšířit. A to se zdaleka netýká jen zemí třetího světa, ale i vyspělých zemí. Reálná a okamžitá fotka na památku má prostě v sobě neskutečné kouzlo.

1511_untitled_576

LESOTHO (AFRICA) Autor : Alina Uscheka

co se dá získat za cenu pod 1 USD?

  Ano je to tak, jedna fotografie Vás bude stát pod 1USD a foťák samotný stojí už od cca od 2000kč a věřte mi, že tahle „investice“ se  Vám na cestách vrátí okamžitě.  Nesnažím se na cestách rozdávat fotky účelově, abych za ně něco získal, ……….. i když není to vlastně pravda, vždy za ně získám tu nefalšovanou radost * . Velmi často ale kromě úsměvu a radosti získám „červený koberec“ k místům běžně zapovězeným cizincům. Namátkou si vzpomínám: soukromou prohlídku budhistického chrámu, cestu ke „kaňonu“ který znali jen místní vesničaní , průchod přes zavřenou státní hranici , soukromý doprovod policejní hlídky a tak podobně .

(*pozn. prosím netestujte to v Evropě, tady jsou lidé většinou nastavení na režim „věčné nespokojenosti a kyselého výrazu“) .

Zkrátka vřele doporučuji –  vyzkoušejte si to sami

autor: www.pavels.cz

autor: www.pavels.cz

jaký Instax používám?

 Jelikož sám fotím na fotoaparát FUJIFILM a už 2 roky dělám odborného poradce pro specializovanou prodejnu FUJIFILMU, mám možnost si zapůjčit různé přístroje a tak jsem jich vyzkoušel více . Na cestách jsem sebou tahal buď nejjednodušší přistroj INSTAX 8 a nebo Instaxovou tiskárnu Share SP1,  která dokáže vytisknout fotku přes wifi z normálního fotoaparátu nebo z mobilu.

co si vybrat?

Instax mini 8 má výhodu lehoučkého a nejlevnějšího přístroje (vzhledem k tomu že věci často rozbíjím beru nejčastěji právě tenhle)

Tiskárna instax share je univerzálnější neboť kombinuje digitální a analogová data,  ale v tom zároveň vidím i její nevýhodu,  zkrátka chybí ta „okamžitost “ foťáku kde  zmáčknu – vyleze fotka – čekám a nastává radost . Také barvy nejsou tak výrazné jako u ostatních instax foťáků.

Instax 90 a INSTAX 70 jsou dražší, ale už jsou to sofistikovanější stroje, které lépe pracují se světlem

Zbývají ještě fotoaparáty WIDE (210 a 300) ty produkují dvojnásobně velké fotky, ale zároveň musíte logicky počítat i s násobně větším foťákem proto jej na cesty neberu.

závěr

Určitě jste z článku pochopili,  že instax rozhodně není plnohodnotnou náhradou foťáku. O tom na co foťím, jsem psal zde : „nejlehčí profi cestovatelská fotovýbava„.  Ale i přesto, že se snažím na svých cestách snažím cestovat co nejvíce nalehko,  INSTAX už nikdy nezapomenu přibalit.

Váš Marcel

autor www.pavels.cz

autor www.pavels.cz

 

 

 

Facebook komentáře