je fotograf umělec ?

Je fotograf umělec ?

 

Dnešní blog bude reakcí na množící se umělecké fotografy. Tedy spíše lidi, kteří se do téhle role sami nominovali. Na sociálních sítích a fotografických webech , se do této role pasuje minimálně polovina majitelů fotoaparátu nad 20 000 Kč 🙂

Www stránky či název profilu  na soc. sítích s přívlastkem „umělecký fotograf“ najdete u 9 z 10 loserů,  kteří cítí, že ve svém životě nic nedokázali a s velkou pravděpodobností ani nedokážou… Jenže někde během svého promarněného života objevili možnost,  jak se stát pro své okolí „zajímavějším“.

Sice museli investovat dost peněz (do velké fotovýbavy), ale stálo to za to!  Stali se totiž tímto aktem pro své okolí  umělcem! 🙂   …Ono je totiž  těžké stát se umělcem v jiných oborech. Jako malíř musíte být zručný, jako kuchař se musíte taky hodně učit  atd. atd. Jenže „fotografovi“ stačí drahý foťák  a fotoeditor v počítači (tedy z jejich pohledu).

Tak si to trochu rozebereme…

Co je umění?

Já vidím umění jako dvě naprosto samostatné  definice

   1.Umění ve smyslu dovednosti – čili to, čeho člověk dosáhne znalostmi, eventuálně zručností (tréninkem) určitého UMU ve svém oboru.  Člověk tedy může být velmi umný jako doktor, svářeč, pekař, malíř pokojů, nebo třeba jako výrobce dřevěných záchodových desek, a tak dále. Ano, to všechno jsou umělci svých oborů – člověk, který vyniká v těchto oborech,  je Umný. 

   2.Umění ve smyslu krásného umění (FINE ARTS)  to je to, kde vzniká díky autoru přidaná estetická  hodnota ve smyslu vizuálním či obsahovém, např. malíř, sochař, spisovatel, tanečník, režisér atd. Člověk, který vyniká v těchto oborech,  je Umělec.

Záměrně jsem mezi příklady neuvedl fotografa, a to z toho důvodu že 99,999 % dobrých fotografů patří do kategorie dovednostní, a 0,001 % fotografů dává své tvorbě přesah umělecký.  Průměrní a špatní fotografové nepatří ani do jedné z těch dvou skupin.   Snažil jsem se to vysvětlit i ve článku o úrovních fotografů, který odstartoval téměř vlnu násilí mezi fotografy 🙂

 

 

Zrození „uměleckého“ fotografa

V době digitálních foťáků není problém vyfotit cokoli dobře. Automatické režimy za vás vyřeší 99 % situací, takže reálně ani nemusíte o focení nic vědět a už děláte hezké fotky. Navíc jednotlivé snímky nestojí ani halíř, a tak může fotograf vycvakat série stovek snímků s různým nastavením, a pak z nich vybírat. Jenže – pěkné fotky nestačí k tomu, aby byl člověk umělcem, je třeba to nějak vylepšit 🙂 Nabízejí se zejména tyto cesty:

•digitální umělecký efekt (neboli zprznění fotky) – nehledejte v tom nic jiného, než automatické funkce jednotlivých fotoeditorů pod záložkou „umělecké efekty“. Typické příklady :

 

HDR efekt - drmatická scéna kterou vytvořil počítač

HDR efekt – drmatická scéna kterou vytvořil počítač

další automatické volby "uměleckých" efektů

další automatické volby „uměleckých“ efektů

částečné odbarvení fotky

částečné odbarvení fotky – selektivní desaturace

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • nákup PROFI vybavení – které potvrdí vaše fotografické umění  (o tom píšu tady)

 

 • focení čehokoliv s malou hloubkou ostrosti (zejména lidi, zvířata a kytičky) – stačí koupit vhodný objektiv a foťák, a malá hloubka ostrosti zajistí úspěch u publika (stačí nacvakat pár zvířátek v zoo, nebo zajít na sraz sokolníků, udělat „wildlife“ snímek sokola v letu a nebo bez rozmyslu mířit na hlavy lidí na ulici 🙂 Další z jednoduchých možností, jak docílit divácky úspěšného efektu malé hloubky ostrosti, je makro focení (vše probereme níže).

divočina v ZOO  (až tu fotku budete ukazovat nezapomeńte na stůl položit svůj teleobjektiv - úspěch se tím násobí )

divočina v ZOO (až tu fotku budete ukazovat nezapomeńte na stůl položit svůj teleobjektiv to zabere)

no není to krása? sokolníci si přehazují dravce z ruky na ruku :)

no není to krása? sokolníci si přehazují dravce z ruky na ruku 🙂

street foto - foťák u pasu otevřená clona a CVAK - hotovo

street foto – foťák u pasu otevřená clona aaaaaa….. CVAK – hotovo!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • focení aktů   (nezáleží na kvalitě, protože pro většinu diváků  nahé tělo = umění. Stačí zaplatit pár „modelkám“, které nevykazují známky pudu sebezáchovy, a naopak vykazují nulovou schopnost estetického vnímání – a máte umělecké portfolio téměř neprůstřelné.

nahé tělo zabere vždy ! A před kým jiným by se slušné holky svlíkaly než před umělcem ?

nahé tělo zabere vždy ! A před kým jiným by se slušné holky svlíkaly než před umělcem ?

akt lze vylepšit rekvizitami leckterý divák si pak nestihne všimnout že fotka je špatná

akt lze vylepšit rekvizitami, leckterý divák si pak nestihne všimnout že fotka je špatná

když nezabírají ani rekvizity udělejte z fotky černobílou verzi

když nezabírají ani rekvizity udělejte z fotky černobílou verzi – pokud vám ani to nepomůže tak už nevím

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • téměř všechny výše uvedené druhy focení lze vylepšit převodem fotky do černobílé verze (nikdy mne nepřestane udivovat, kolik lidí má rovnítko mezi ČB = umění).  Ano, je pravda, že většina opravdových uměleckých fotek je černobílých,  ale naopak ta rovnice nefunguje 🙂

   

( příkladové fotky jsou z internetu a úmyslně neuvádím autora - bystřejší čtenáři si zajisté   všimli , že ve vybraných fotkách je špetka sarkasmu)

 

 

a teď vážně, kdo je teda fotograf umělec? … existuje?

 

 

Ano, existuje!   Jenže umělec ve fotografii není ten,  kdo udělá hezkou fotku,  ale ten,  kdo svým přínosem vtiskne fotce jedinečnost svého pohledu. Jeho hlavní nástroje jsou světlo, stín, překvapivé (objevné) kompozice, sladění a skládání barev a tvarů, a to vše opravdu originálně! (tedy  nezkopírováno např. z učebnice uměleckého focení, či přefoceno podle fotky oblíbeného autora)

opravdová umělecká fotka

opravdová umělecká fotka   autor Pavel Kozdas

problém no1.: tyhle fotky rozhodně nebudou přijímány většinou diváků jako „nádherné“ – naopak, čím výjimečnější bude jejich objevnost, tím většího odmítnutí u mainstreamu se dočkají.

problém no2.: stejné reakce diváků mají i fotky extrémně špatné :), takže je jaksi na vaší soudnosti svá díla zhodnotit racionálně 🙂

problém no3.: chcete, aby vás vaše publikum hlavně chválilo? – vykašlete se na umění a začněte lovit „likes“ jednodušeji prostřednictvím líbivých témat (viz níže)

umění je v hledání detailu , tvarů a světla a jejich naskládání do vizuálně esterického obrazu.  autor Jan Marhold

umění je v hledání detailu , tvarů,  světla a jejich „naskládání“ do vizuálně estetického obrazu. autor Jan Marhold

 

Kategorie fotek, které Vám zajistí největší úspěch:

 

 

Fotky zvířat (wildlife)

•umění 1 %, potřebné fotoznalosti  50 %

•finanční náročnost vysoká (potřebujete: světelný teleobjektiv, peníze na cestování a hodně volného času)

•obtížnost nízká až vysoká – pravý wildlife fotograf cestuje, objevuje, číhá (i několik měsíců), aby pořídil záběr, o který se podělí s těmi, kteří na to nemají koule ani trpělivost.

•varianta „ojeb“:  většina fotografů tohoto tématu jsou pseudo WL fotografové, kterým nejde o zážitky a objevování, ale jen o vytvoření fotky, kterou budou ostatní obdivovat, a tak hledají nejjednodušší cestu k fake-ovému WL snímku  (ZOO, obora, sokolnický sraz, krmítko pro ptáky atd.); snímky vypadají podobně (pokud nejsou zasazeny do okolního prostředí), ale myslím, že jejich hodnota se nedá srovnat.

 

real wildlife . Gabon - Autor Pavel Zahorec

real wildlife . Gabon – Autor:  Pavel Zahorec

wildlife - umění autor EVA SKALAKOVA

wildlife – umění .   autor : EVA SKALAKOVA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

krajinky 

•umění  10 %, potřebné fotoznalosti  60 %

•finanční náročnost nízká  (potřebujete: hodně volného času)

•obtížnost střední až vyšší. Jestli chcete dělat dobrou krajinářskou fotku, musíte hodně chodit pěšky, brzy vstávat a hledat zajímavá místa pro vaše záběry. Musíte umět vnímat světlo a „skládat“ obraz do zajímavých kompozic, čili dobrá krajinářská fotka je opravdový kus kumštu. Existují i fotografové, kteří umí krajinu pojmout opravdu umělecky, ale to je jeden z milionu.

•varianty „ojeb“: stačí si najít seznam „fotodestinací“ a vystoupit z auta s návodem a kontrolním snímkem v ruce a  přefotit již milionkrát vyfocený stejný záběr – úspěch zaručen (vlastní vklad autora 0; další z ojebů, zajšťujících úspěch, jsou počítačové úpravy krajinek – nejčastěji přehnané přidávání barev, počítačová výměna oblohy za jinou, umazávání toho, co vadí, a nebo HDR efekt (viz výše – prasácké úpravy)

 

krajina může být vyfocena i zajímavě Radim Spitzer

krajina může být vyfocena i zajímavě autor: Radim Spitzer

autor Michal Balada

autor Michal Balada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fotky hezkých lidí ( tedy z 99% děvčat nebo dětí 🙂  )

•umění 10 %,  potřebné fotoznalosti 60 %

•finanční náročnost střední (potřebujete foťák s velkým senzorem a světelný objektiv, většinou 50–100 mm)

•obtížnost je vyšší,  protože dobrá fotka bývá focena v přirozeném světle, takže krom kompozice je potřeba ovládat a vnímat světlo

•varianty „ojeb“:  přirozené světlo příliš komplikuje focení – v ateliéru máte světlo pod kontrolou,  stačí pár hodin studia nastavení světel a výsledek je hotov; také můžete ze škaredých lidí udělat hezké pomocí retuší, no a nikdy nezklame varianta hezká obnažená žena.

 

cropped-IMG_1293-Edit-32.jpg

divácky atraktivní fotka –   žádné umění . autor: Já

 

streetfoto 

•umění 20 %, potřebné fotoznalosti 50 %

•finanční náročnost nízká až střední (ideálně reportážní ohnisko 27–50mm a nenápadný foťák)

•obtížnost různorodá. 99 % fotografů pokládá za streetfoto cokoli, co cvaknou na ulici a převedou do BW. Realita je ale o dost náročnější. Opravdové streetfoto (nebo reportážní) zasazuje lidi do děje, a to vše v kompoziční souhře tvarů a linií kolem,  a na této úrovni jde o jednu z nejnáročnějších kategorií focení.

•varianty „ojeb“: cokoli na ulici vyfoceného do „black and white“ bude mít úspěch, zejména doporučuji bezdomovce, romy či jiná netradičně vypadající etnika,  to pak klidně můžete zapomenout na ty složitosti popsané v odstavci výše  a stejně se „likes“ pohrnou

street (top level) Henri Cartier Bresson

street (top level) Henri Cartier Bresson

 

makro fotky   ( hmyz  a kytičky )

•umění 0 %,  potřebné fotoznalosti  40 %

•finanční náročnost střední  (jako základ stačí makroobjektiv, předsádka, stativ)

•obtížnost střední: existují makrofotografové, kteří se na toto téma specializují a ukazují nám svět, jenž je těžké běžným okem spatřit. Používají náročné vědecké postupy, a tomu odpovídají i výsledky.  například tady

•varianta „ojeb“: někteří vykukové kvůli fotky hmyz zabijí (zmrazí) a pak aranžují na stéblo trávy – v tom případě je umělecká i technická hodnota nulová. (samozřejmě používají nejčastěji dostupný atraktivní hmyz jako vážky, motýly, slunéčka sedmitečná apod.)

profi makro

profi makro    tohle je pro mne zajímavá fotka hmyzáka

zmražený a zavěšený. Vybráno z nejmenované fotogalerie jako "foto dne" :)

zmražený a zavěšený. Vybráno z nejmenované fotogalerie jako „foto dne“ 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

závěr

 

I když celý článek možná vyznívá trochu pohrdavě, musím složit upřímnou poklonu všem těm „neumělcům“,  kteří  po létech studia a tréninku došli až ke špičkovým fotkám, jež mají svou vypovídající a estetickou hodnotu.

Vážně! Obdivuji nádherné fotky krajin, obdivuji fotky divokých zvířat v jejich přirozeném prostředí, obdivuji dokumentární a streetfotky, které mě vnesou do děje a místa, zkrátka mám rád všechny ty „neumělecké“ fotky, které nevznikly ve verzi „ojeb“,  ale poctivým řemeslem zvaným tvůrčí fotografie.

A samozřejmě rád koukám i na fotografické umění,  protože uměleckým fotografem nejsem a nebudu. Takže díky za ty talentované,  kteří umí vnímat přes hledáček fotoaparátu jinak než většina a mohou tím obohatit ostatní.

howgh

Váš Marcel

odkazy na umělce (omlouvám se těm, na které jsem zapomněl:) :

 

 

 

 

Facebook komentáře