Japonsko

Japonsko  cestopis –  všechno jinak 

 

Japan-7002-1-2

V dubnu nastala správná konstalace pro odlet , letenka za 13 800 kč a zrovna kvetou sakury . Plný očekávání a s celkem jasnýma představama co očekávat jsem přistál v Tokiu , a následující 2 týdny prozkoumával největší Japonský ostrov Honšů.  Ó jak jsem se mýlil ve svých představách o Japonsku a jeho obyvatelích.  Budu se tedy stručně snažit popsat své postřehy a historky.

 

Tokio

Tokio

Lidé


Na svých cestách,  dělím národy hlavně na „usměvavé“ vs „mračící se“ ,  no a  potom ještě  na lidi „nápomocné“ vs „odtažité“ . Japonci jsou klasičtí „mračící se nezdraviči“ , ovšem extrémně nápomocní .  Jinými slovy udržují si určitou formu odstupu, ale při překonání této bariery, jejich obětavost nezná mezí .  

 
historka : … na nádraží mne odmítl zavézt taxikář do hotelu a pouze mi ukázal cestu na náčrtku . Když jsem naléhal, aby mne tam zavezl,  tak zamknul taxík a doprovodil mne do hotelu (který byl tak 5-7min daleko ) pěšky! … anglicky mluvící recepční mi pak vysvětlil , že taxikář nechtěl abych zbytečně platil vysokou nástupní taxu na tak krátkou vzdálenost! … 
 

  Další překvapení pro mne byla „pestrost obličejů“.  Stejně jako většina evropanů, i já mám pocit, že všichni asiati jsou stejní, to ovšem neplatilo v Japonsku. Opravdu je to  pestrá směska kulatých i podlouhlých obličejů , vysokých i malých postav a různě šikmých a velkých  očí …asi by to chtělo nastudovat  nějakou studii proč tomu tak je .  Další překvápko bylo v očekávaném drsném frázování při mluvení, (prostě za každou slabikou vykřičník , tak jak to znám z  filmů) , realita byla ale jiná – plynulý zpěvný jazyk obsahující mnoho „č“ a „š“  a velmi vláčně vyslovovaný … často jsem si dokonce myslel, že za mnou někdo mluví Slovensky…  opravdu, až tak podobně to znělo 

 

Jídlo 

   Všude jsem očekával stovky sushi restaurací  (interně je nazývám „sušárny“ ), ale prd ! Sushi má pro Japonce obdobnou funkci jako pro Evropana bageta – čili nakupuje se na benzinkách, a nádražích – jako „pokrm na cestu“ . Na nádražích, je ale  sushi nádherně servírováno v různých krabičkách zvaných „bento“ .  Nejčastější jídlo Japonců nejdete v „sobárnách“  což jsou restaurace nabízející pohankové nudle SOBA, které se namáčí do omáčky z mořských řas (s čerstvým křenem a cibulkou) . Většina restaurací má ve výloze plastovou napodobeninu soba nudlí s různýma přílohama – což je slušný paradox neboť nudle si v těch lepších restauracích vyráběji sami (často demonstrativně přímo před hosty)
 
Japan-7240-1
na obrázku vidíte výrobu SOBA nudlí přímo ve výloze restaurace
a dole můžete vidět plastové napodobeniny jednotlivých jídel 
   Nudle se zásadně srkají ! toto není považováno za neslušné,  ale za znak „dobré chuti „. Srkání  má svůj účel – díky přisávání vzduchu se dostává více chuťových vjemů na jazyk ( odzkoušeno a doporučuji vyzkoušet všem ) Další z „novinek“ bylo pro mne to , že nudle a většina dalších obědových jídel se podává studených – teplé se jí jen polévky a čerstvě grilovaná jídla

 

Příroda 

   Hory – cca 70% Japonska tvoří hory a ten zbytek  je „obydlená část“ (nic mezi tím neexistuje!) což při počtu 130 000 000 lidí  reálně dělá z Japonska nejhustěji zalidněné místo světa. Veškeré rovinné oblasti jsou zastaveny kam až oko dohlédne 2patrovými domy či fabrikami a tento výhled je občas přerušen průmyslovým zemědělstvím – neexistuje tady půda bez využití .  No a to je ta špatná zpráva – turismus (i pro místní) je tady stavěný spíše na historické městské chrámy a pokud je nějaká zajímavost v přírodě tak je navštěvována docela „masivně“ .  Jinak hory mají klasický alpský ráz a není na nich nic, co byste nemohli vidět v „našich“ Alpách.

Japan-7381-1

 

 

   Sopka FUJI je sice monumentální , ale pokud si zajedete va Vesuv a Etnu do Itálie taky najdete náhradu.  ( Já měl během 3 dnů co jsem byl u FUJI velmi špatné počasí a tak nebylo možné ani fotit ani lézt nahoru) 
   Opice „baraka“ – moc jsem se těšil na výlet do hor za „baraka“ opicema, které se naučily jako jediné na světě využívat termálních pramenů k ohřívání a relaxaci. Vizuálně to byl sice silný zážitek , ale realita byla trochu pochroumaná . Jedná se o klasickou „turistickou atrakci „, která je placená. Jeden malý „vybudovaný“ bazének s termální vodou,  do které dávají provozovatelé  opicím krmivo , aby je nalákali do vody vůbec vlézt :/ . Nijak se netají tím že tímto způsobem je to také naučili . Bohužel ….. romantika z filmu Baraka byla jen iluze.
 Japan-7080-12
   Sakury – Všichní slaví rozkvétání sakur a každodenně v TV hlásí zpravodaj ve které oblasti začínají kvést a ve které, už bude končit doba rozkvětu . Některá města mají parky poseté tísícem rozkvetlých stromů  a statisícem obdivovatelů (festivaly),  díky čemu se nedá ani pohnout.

Japan-7206-1
sakurový háj

 


storka: 

… nastrojil jsem se do své goretexové výbavy (boty i svršky) a vyrazil plný odhodlání na drsnou outdoorovou akci s plánem sestoupit na dno rokle do které padá nejvyšší Japonský vodopád . Po hodinovém marném hledání sestupové cesty jsem musel potupně přijmout jedinou možnost, a na dno rokle sjet výtahem,  který ovládal uniformovaný zaměstnanec, a vychutnat si přítomnost ostatních outdoristů v lodičkách a oblecích :)))
 
 
 
 

Cestování (doprava) 

 

Japan-6892-1
nejvíce času jsem trávil ve vlacích a nádražích – není pravda že všechny jedou na čas (párkrát jsem zažil zpoždění )
ale globálně je vše organizováno téměř dokonale 
   
Nejvíce času jsem strávil ve vlacích (od metra po sinkanzeny). Najezdil jsem celkem asi 4000km . Dá se tam totiž pořídit 14 denní jízdenka , která je jen pro nejaponce . Ti si muzou tyhle permice koupit za daleko vyšší  cenu nez turista. (všude jinde na světě, platí turisté více než místní) Cestování autem na delší vzdálenosti je peklo kvůli hustému provozu ,  půjčit auto nebo motorku se vyplatí pouze na lokální výlety do přírody ( potřebujete mezinárodní řidičák ). 
Japan railway
 

Kultura  

Chrámů je v Japonsku opravdu dost a je na co se dívat . (tohle téma ale vynechám)
 
Japan-7231-1

Rady na cestu

   anglicky zvládne reagovat formou základních slovíček  cca 5-10%lidí . Na otázku „do you speak English“, ale vždycky odpovídají překřížením rukou (výraz pro NE, nejde, zákaz atp) , lepší je proto položit přímo otázku co nejjednodušší angličtinou(já jinou ani neumim )  a tím zvýšíte pravděpodobnost že se dočkáte jiné reakce :).  Ve velkých městech, jsem rovnou oslovoval dobře oblečené kravaťáky, aby mi pomohli s komunikací pravděpodobnost úspěchu se zásadně zvýšila. 
   Cestování vlakem je jediná možnost jak se dostat na delší vzdálenosti rychle a levně . Máte možnost si zakoupit celojaponské railpassy na 7,14 a 21 dní za ceny od 6000kč ( pozor tento pass nejde koupit v Japonsku, musíte si jej koupit dokud nevstoupíte do země ) Já si pořídil JR EAST pass za 4200kč který platí pro podstatnou část Honšů a  který můžete využívat po dobu 14 dní (maximálně 5 procestovaných dnů ) – ovšem tím, že jsem nastupoval a vystupoval na malých nádražích mi často zapomínali dávat „denní razítka“ no a tak jsem tenhle pass využil 9 dnů (finta)
   Ubytování – spát ve stanu v horách není problém , běžné ceny levných ubytování jsou od 300 do 1000 kč za nocleh . V Tokiu si můžete vyzkoušet „capsule hotel“ , často se dá ubytovat v tradičním obydlí s posuvnýma papírovýma dveřma kde se spí na zemi . 
   Náklady na 14 denní cestu : letenka 13 800kč , railpass 4 200kč, jídlo 200-600denně,   ubytování 300-1 000kč noc , vstupy do chrámů většinou 40kč.  Ve dvojici  by tedy takový výlet stál cca 30-35000Kč /os


historka:


… Jsem v horach v uplně prdeli .. Posledním busem .. Nikde nikdo a všude tma .. Pokoj jsem si objednal v nejakém místním domě,  jenže ten  barák je prazdný! …tedy pokud to vůbec je tenhle barák?! … no co …  bylo otevřeno  … tipuju že by to mohl být ten dům … no a tak jsem na rohozce nechal vzkaz, kdyby někdo přišel v noci s katanou . 
…….
dopadlo to dobře , ráno přišel pan domácí který se mi uctivě omluvil za to, že tam nebyl ,ale že prý se to stalo hlavně proto, že jsem si ten pokoj rezervoval až za 4 dny  🙂 
 
 

 

závěr 

ve svém RANKINGU zemí světa přiděluji Japonsku mírně nadprůměrné hodnocení .

Je to ale dáno tím co je pro mne při cestování zásadní, (příroda)  pokud někdo cestuje poznávat památky a kulturu určitě by bylo hodnocení jedno z nejvyšších 

JAPONSKO hodnocení –  55%

krajina 40%, zvířata 40%, lidé 80% zajímavosti 90%bezpečnost 10/10 náklady na 14 denní cestu 30 000kč+ totálně odlišná kultura !– přelidněno , krajina podobná evropské

 
PS. 
 
veškeré fotografie jsou pořízeny fotoaparátem FUJI X100S  nebo mobilem 
 
pokud máte zájem o rady ohledně výběru fotoaparátu , kurz cestovatelské fotografie a nebo přímo o výlet do světa spojený s výukou neváhejte mi napsat
 


Váš Marcel 

 

fotogalerie  (postupně doplním)
 

Facebook komentáře