jak portrétovat na cestách II. díl

jak dosáhnout uvolněného portrétu? II. díl

pokračování 1.dílu

dostat se „blíž“ k domorodcům !
 • Nejlépe společným soužitím – na cestách se snažím často bydlet přímo doma u místních lidí … Dařilo se mi to v Africe v Jižní americe i v Nepálu …a to i přesto že jsme se dorozumívali „rukama nohama“. Mimo turistické oblasti jsou totiž lidé milí a pohostinní, často ani nechápali, proč jim dávám peníze za ubytování  
 • jezdit sám – domorodci Vás vezmou mezi sebe  a neseparují se tak, jako od skupiny.
 • Jak se domluvit? když nerozumí anglicky?  . Úsměv je mezinárodní jazyk ! No a posuková řeč, gesta a malování taky fungují! 🙂
bydleli jsem spolu 2 dny – moznost pobyvat  v kuchyni jsem ocenil hlavne pro to,že v ostatních místnostech bylo pod nulou jak uvolnit atmošku když “ jdu jen kolem“ ? :


  uvolňování atmošky 🙂
  • Je potřeba nejdříve vyhodnotit scénu, zkontrolovat jaký je zdroj světla ,  jak se dá pracovat s pozadím a jak se dá zakomponovat prostředí  (dá li se )  – vymýšlet  fotku až když vytáhnu foťák je pozdě ! ….a běhání kolem fotografovaného abych našel nějaký dobrý záběr ,  rozhodně k uvolnění nepřispěje.
  • Finta na starší lidi ( kteří  nechápou co je na nich zajímavého 🙂 )  … najdu pozici ze které jsem vymyslel nejlepší záběr a začnu fotit  detaily  či věci v okolí fotografovaného  (později tyto snímky mažu samozřejmě)   nejlepší jsou okolní děti ty spolupracují vždy dobře 🙂  (viz níže) po několika minutách focení okolí je již fotografovaný natolik smířený s fotografem vedle sebe že se začne chovat přirozeně a nastává chvíle pro „vymyšlenou fotku“
  • finta na děti – velmi špatně se pracuje se skupinkou dětí ,  takže lepší je vyhlídnout si samotné dítě a nebo max dvojici .   Většinou stačí jim na digitálu ukázat jak vypadají ..to je zabaví dostatečně . V zemích třetího světa je digitál stále “ exotika“ !  Někdy taky dělám ksichty a fotím sám sebe  a ukazuju jim to (pobaví je to , začnou se předvádět a nebo je to přesvědčí, že „foťák nekrade duši“)  když přejdem touto fází hraní a zábavy začínám teprve formovat fotku kterou jsem si vymyslel.
  • Exponujte přesně ! Hrát si s nastavením foťáku až když portrétuju by bylo pozdě! a dělat 5 záběrů a ladit až při focení by atmošku rozhodně „zabilo“ !  Během „cvakání kolem“ které následně smažu,  alespoň pečlivě ladím expoziční hodnoty, takže k něčemu praktickému to přece jen  je . 
  … pokračování příště …

  asi 5min po tom co jsme dělali blbosti nastalo úplně přirozené čůrání asi 3 m vedle mně 🙂  mimochodem pro dokreslení scény asi 5m vlevo je potok ve kterém plavou zbytky ohořelých mrtvol z pohřebiště.

  další fotka ze společného bydlení


  více fotek na www.marcelkonecny.com
  Facebook komentáře