o kritice a sebevědomí

o kritice a sebevědomí 


… už dlouho o sobě poslouchám jaký jsem arogantní a namyšlený hajzl ! Když vyšel tento článek o úrovních fotografů musel jsem promazávat ve vzkazech desítky vulgárních anonymních nadávek , občas si to vyslechnu i neanonymně zejména při kritizování fotek … takže jsem mnohým slíbil že jednou napíšu tento článek který to snad vysvětluje.

 

.... Často se více proviňujeme, když se zavděčujeme, než když urážíme....
Publius Cornelius Tacitus
 

… „Nedělej jiným to co nechceš aby jiní dělali tobě“ . Tohle jsem poprvé uslyšel jako dítě a od té doby se snažím , abych podle toho co nejvíce konal . I proto se snažím všem kolem říkat co si o nich, nebo jejich činech či výtvorech doopravdy myslím . Chtěl bych totiž totéž od nich . Jenže tohle je pro 99% lidí těžké. Jak názory jiných příjmat, tak se „pravdivě“ vyjadřovat . V podstatě „milosrdné lhaní“ je společenský standard ve kterém se všichni rádi svezou . Přitom  právě „pravda“ je to, co někoho může zlepšit či přivést na správnou cestu . 
Mám rád lidi, kteří se nebojí kritizovat. Opravdu ! Vážím si jich mnohem víc, než těch, kteří se snaží být laskaví i za cenu „malých lží“ . Jsem vděčný lidem kteří mi řeknou: že jsem tlustý, hloupý, namyšlený a že se mi to či ono nepovedlo . Zejména v případech, kdy jsou tito lidé pro mne přirozenou autoritou osobnostně, nebo v určitém oboru.

Každý určitě slyšel ten typický rozhovor ve skupince žen : “ teda ty jsi ale zhubla ne? , no nějak ti to sluší dneska ! ,no a v momentě ve kterém dotyčná opustí skupinku dojde na realitu : “ teda ta je ale strašně tlustá  co? měla by se sebou něco dělat ! …atdd  .. legrační je, že lidé odsuzují spíše tu druhou část rozhovoru ! Odsouzeníhodná je podle mně spíše ta první část, kde se uplatňovala hromadná společensky akceptovaná lež .


proč se lidé brání názorům které je nechválí ?
Lidé si berou názor jiných příliš osobně a sami sebe berou příliš vážně ! Copak opravdu člověk neví, že není stoprocentní? Každý tlusťoch ví, že je tlustý , každý kdo má za sebou studium (na jakékoli úrovni) by měl vědět, že není nejchytřejší, každý kdo tvoří by měl vědět že jeho dílo není dokonalé ( minimálně ne pro všechny ) atd .  Pokud by si toho byli vědomi, nikdy by jim nedělalo problém přijmout názory druhých. Jenže lidé mají sklony podléhat pohodlnému sebeobelhávání a časem dojde k tomu, že uvěří tomu o čem na začátku věděli že je minimálně „drobná nadsázka “ a najednou berou kontakt s „realitou“ jako útok .  Většinou je jejich reakcí na kritiku protiútok a plivání jedovatých slin :) To je ovšem opačný extrém, který má za cíl ublížit a ne říkat svůj názor. A právě to je to, s čím si lidé „kritiku“ pletou –  s útokem,  bohužel.


co je to kritika ? (dle encyklopedie ) 
Kritické myšlení, kritický postoj nebo také kritičnost (z řeckého krinein, rozlišovat, posuzovat) znamená schopnost nepodléhat prvnímu dojmu, obecnému mínění nebo naléhavosti nějakého sdělení, nepřebírat naivně tradované názory, nýbrž dokázat zaujmout odstup a vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností . Kritické myšlení je důležité, protože nám umožňuje analyzovat, vyhodnocovat, vysvětlovat a modelovat naše myšlení, čímž snižuje riziko přijímání, jednání nebo myšlení na základě falešné víry. (dokonalý popis – lidé to ale vidí jinak zdá se mi)


Kdo může a kdo nemůže kritizovat ? (kdo je a kdo není odborník )
Nejčastějším „argumentem“ těch, jež nejsou vyrovnaní se sebou samými je :  kdo jsi ?! že mi tohle říkáš ! Jsi nějaký „mistr světa? “ (rozuměj uznávaný odborník) a pokud nejsi tak jsi AROGANTNÍ NAMYŠLENÝ a NADŘAZUJEŠ SE  – to je omyl ! 
a) svůj názor může říct kdokoli na cokoli  – je jen na člověku samotném jak s informací naloží 
b) Od odborníka je názor na cokoli přínosný (i v případě že jej neakceptuji)
c) I od laika je názor na cokoli přínosný. Neboť dává zpětnou vazbu z pohledu, který již znalec v oboru ztratil
d) nejčastěji slyšíte pravdu od dětí ty totiž ještě nejsou naprogramovány na společensky očekávané věty (bohužel však mají přehled jen v obecné rovině. Řeknou vám že jste tlustý a starý, ale ke kvalitě fotek se asi odborně nevyjádří :)


příklady :

 • Hudba – nemusím znát noty  ani hrát na jakýkoli nástroj abych byl znalcem kvalitní hudby.
 • Jídlo – nemusím být výborný kuchař a přitom mohu být znalcem dobrého jídla. (mmch. známí se mnou nechtějí chodit do restaurací neboť mám vždy spousty všetečných dotazů, a pokaždé když dostanu jídlo které mi nechutná tak o tom personálu řeknu . Z toho plynou většinou společensky nepřijatelné situace, kdy po mně např „konfrontovaný“ kuchař žádá, abych mu vysvětlil, jak bych to uvařil já :) a nebo číšník který přechází do protiútoku  s tím, že jsou „vyhlášená“ restaurace a „nikdo si ještě nestěžoval“ . Přitom jen u mého stolu bylo 50% lidí ,kteří by se do té restaurace již nikdy nevrátili – a přesto jídlo pochválili tedy na dotaz „chutnalo?“ přikývli. A já se ptám : „kdo je pro provozovatele přínosem“? – ten kdo pochválí jídlo, ale už nikdy nepřijde a nebo ten kdo to zkritizuje ale dá restauraci další šanci?… )
 • Víno – nemusím být vinařem ani studovaným someliérem abych poznal kvalitní víno 
 • Fotografie  – nemusím být špičkovým fotografem abych poznal co je a co není dobrá fotka.
 • Film – nemusím být režisérem abych poznal co je dobrý film   atd …

A teď to důležité :  i přesto, že je ten či onen odborníkem, stejně jeho názor není nic víc než vyjádřením jeho subjektivního názoru ! Míra jeho odbornosti by pouze měla mít vliv na hodnotu jeho názoru – je na vás jestli jej přijmete .


Kdo je a kdo není „dobrý“
Časté je dělení na amatéry a profíky  – ano já v tom mám jasno. 
Amatéři jsou ti, kteří danou věc dělají z lásky a nadšení. Mezi nimi lze nalézt 90% toho nejlepšího téměř ve všech oborech.
Profesionálové jsou ti, kteří se tím „musí“ živit  a tak hledat kvalitu mezi profesionály je velmi těžké ! Naopak např. 90% profesionálních fotografů patří mezi podprůměr mezi amatéry .  Koukali jste se někdy na nabídky „profesionálních“ svatebních fotografů ? :) často jsou to lidé, kteří si před pár týdny koupili foťák. Bohužel většina lidí má představu, že amatér je něco méně než profesionál.


Kdo je úspěšný?
Lidé sbírají ocenění a jiné „odznáčky“ kterými si uměle vytvářejí dojem úspěchu a nadřazenosti . Jejich nízká víra v sebe sama zajistila, že potřebují „potvrzení“ svých kvalit. ( jediné kde lze toto „měření úspěchu“ uplatnit je ovšem sport ) A tak chodí do zájmových skupin „sekt“ * (tj. tam kde je chválí) a přihlašují se do soutěží a pořádají výstavy,  aby se utvrdili ve své odbornosti, či aby mohli říct že jsou „dobří“. Po čase ale ztratí kontakt s realitou a tak věnují čím dál více času a jiných prostředků tomu, aby se udrželi na tomto „virtuálním“ obláčku . V této fázi většinou chválí všechny kolem sebe  neboť ví, že se to vyplatí a minimalizují tím možnost střetu s reálným názorem.  ( Ano tomu usměvavému milému číšníkovi v oceněné restauraci se velmi špatně odpovídá na otázku :“ chutnalo?“ že se to nedalo žrát! :)), stejně tak jako se špatně říká tomu hodnému pánovi fotografovi který si uspořádal 10 výstav, všem rozdává rady a všechny chválí, že je jeho fotka průměrná! )  


Lidé si nevěří, a tak se nesoudně nechávají obelhávat okolím . Nestačí jim, že to co dělají dělají s láskou a rádi chtějí být utvrzováni (chváleni)  ostatními.  Často se ale díky tomu dostanou do slepé uličky . Viděli jste v TV pořad o kuchařkách které které i z jednoduchého jídla udělají blivajz a nebo hvězdnou pěchotu v pěveckých soutěžích? – ano tito lidé prošli kolem mnoha „lhářů“ kteří jim říkali, jak skvěle vaří resp zpívají a díky tomu je dostali až na veřejný pranýř! A zodpovědní jsou za to z velké části právě ti, kteří jim celou dobu raději „společensky“ únosně lhali !


Je dobré být si vědom toho, že nejlepší může být i ten, jehož většina  kritizuje a nechápe. Dělejte věci jak nejlépe umíte a buďte s tím spokojení . Nenechte se zlákat vidinou měřitelného úspěchu . Je vynikající hudebník ten, kterého poslouchá nejvíce lidí ? Nebo ten, který je ceněný hrstkou odborníků?  Je dobrý fotograf ten kterého všichni chválí, ten který má obdiv zasvěcených a nebo ten, který vydělá nejvíc peněz ? Každý to vidí jinak.


Je mnoho vtipných historek, které jsem v tomto duchu prožil :


Geniální fotografka s citem pro detail a minimalistickou kompozici si často musí vyslechnout : „vždyť na té fotce nic není, je to nějaké nakřivo, to ti snad spadnul foťák ne?“ a podobné připomínky, přitom její geniální díla se mohou jednou prodat za  statisíce právě svou výjimečností. Kdežto fotograf zvířátek v zoo slyší stonásobek  pochvalných a obdivných komentářů – jeho fotka se však může prodat maximálně za 100 korun do atlasu zvířat (neboť podobných fotografů jsou statisíce). Co je tedy úspěch ?  Bohužel spousta lidí se nechá svést na cestu většinového chválení , i za cenu ztráty své jedinečnosti. 

autor . Jindra Hrnčířová

   Také jsem byl pobaven situací kdy špičkový italský kuchař servíroval v ČR vynikající rissoto s výborným vínem  a byl zkritizován za „nedovařenou rýži “ a  kašovitou konzistenci víno pak bylo prohlášeno za silné a zředěné colou :) té situaci chybělo jen zkritizovat studenou polévku gazpacho :)))  proč to píšu?  Ten kuchař si byl vědom svých kvalit nic si z toho nedělal, věděl že vše připravil nejlépe jak to jen šlo a s úsměvem na tváři požádal strávníky, aby se oprostili od toho co očekávali a zkusili najít chuť v tom co dostali .

závěr zní asi divně ale myslím si toto :

 • Dělejte cokoli Vás baví ! a dělejte to tak jak si myslíte že je to správné podle Vás.
 • Nehleďte na společenské uznání – nesbírejte „tituly, odznáčky a ceny „.
 • Vzdělávejte se co nejvíce v tom co děláte, ale neberte názory odborníků za dogma ! 
 • Kritika nemusí být vždy jen plivání jedovatých slin – může to být také ten jediný upřímný názor a za něj buďte vděční.
 • Přijímejte proto s radostí jakékoli názory, ne jen ty „společensky očekávané“ .Váš Marcel

* sekta – je jakákoli zájmová skupina, která zastřešuje lidi kteří nemají sebevědomí, a tak mají strach ze všeho kolem . Sekta jim dává pocit jistoty a také jistotu pochvaly . Sekty nejsou jen náboženská sdružení, ale také například skupinky na fotoserverech nebo skupiny vegetariánů či sportovců  atd . Sekta se vyznačuje tím, že má své autority a také pocitem, že se člena v případě útoku zvenčí ostatní zastanou. Také často dává pocit výjimečnosti či nadřazenosti. Sekta je mikrosvět, ve kterém naleznou jistoty  po kterých „ti bojácní“ prahnou .  Přeji všem, kteří se vyhřívají v pohodlí sekt, aby otevřeli oči a našli odvahu žít i bez těchto berliček.Facebook komentáře
 • Mario Puzo

  Pravdivé.

 • MzM

  Hezký postřeh. Kritika není útok (aspoň nemusí být).
  Tak trochu kritiky. Před čárkou, tečkou (za větou), vykřičníkem, otazníkem se nedělá mezera, za těmito znaky zase pro změnu jo. Tak jak platí nějaké pravidla pro fotografii, tak platí i pravidla pro prezentaci písma (typografie). A u člověka, který se aspoň snaží o povedené fotky (grafický projev), by nebylo špané, kdyby se graficky „korektně“ projevoval i písmem. Minimálně to neškodí.

 • Fotograf bez talentu

  Sakra, tenhle článek je nějakej moc hodnej. Měkneš:)

 • V podstatě chápu, že fotografovi, který si myslí, že fotí perfektně vadí fotograf, který si myslí, že fotí perfektně…asi by mi vadilo, kdybych se řadu let věnoval nějaké činnnsoti a pak by se kde kdo pasoval do stejné role.
  Nechápu však smysl povídání… zda se autor chtěl obhájit, zda chtěl získat nějaký ten palec nahoru, protože si nevěří a potřebuje podporu ..vox populi…

  Dle mého je holý nesmysl dávat na rovno „snaha se líbit“ = „neumění“ … a „lidem se nelíbí“ = umění.
  Je to o lidech, nikoli o profesi… nemohu tvrdit, že opravdový umělec není ješitný, nejde mu o to, aby se dílo líbilo..a že ho netěší palce nahoru.
  Plošné posuzování a škatulkování mi vždy zavání populismem.
  Netvrdím, že v něčem není pravda, že jsem se někde nezamyslel…ale uniká mi smysl (to neznamená, že tam není) a nijak to nevybočuje z blogů, které se zabývají kritikou, odsuzováním..a kde chybí trochu toho konstruktivního.
  A kdybych se držel psaného… tak nemusím být spisovatel, profesor z Ústavu českého jazyka… bych poznal dobrý nebo špatný článek, text blogu…
  a závěr..
  – dělejte to, co Vás baví, co si myslíte, že je správné, ale dělejte to tak, aby to neubližovalo, protože asi není dobré stavět svou radost na neštěstí, neradosti jiných
  – klidně sbírejte společenská uznání, medaile, palce… ale vždy zůstaňe sami sebou, nenechte se zmanipulovat a vznést se na křídlech pochlebování ikarosovsky ke Slunci
  – učte se, sbírejte zkušenosti..a neberte názor odborníků za dogma, protože ne každý, kdo si myslí, že je odborník opravdu odborník je..a ne všem odborníkům jde o to, aby pomohli, aby budovali konkurenci … najdou se namyšlení odborníci, kteří nebudou uznávat nikoho jiného, než sebe (věřím, že takových je minimum). Vezměte rady do vědomí, ale zůstaňte sami sebou…
  – jakýkoli upřímný názor nemusí být pravdivý. Upřímný názor od hlupáka asi bude méně váživý, ale i to je zavádějící… jak řekl jeden moudrý muž… „…ten koho považujeme za blbce, považuje za blbce nás… jde o to se nevyvraždit!“. Plivání jedovatých slin je věc vnímání… jedovaté sliny mohou být i v nádobě medu… a i led může léčit
  – přijímejte s radostí to, co lze (něco opravdu nelze). Každopádně… za každým názorem hledejte člověka

 • pes s chrobacou hlavou

  hm..zaujimavy pohlad..vdaka

 • Máťa Bé

  souhlas :) – ty, jak říkáte, „sekty“ jsou zlo. bohužel jich je víc než dost. bohužel každý hodnotící server se dřív nebo později zvrhne ve skupinu lidí, kteří si lezou vzájemně „až tam“, aby si masírovali ego a utvrzovali se v tom, jak jsou dobří. kdo tomuhle lákadlu propadne, je ztracený. sbírání lajků, bodů, hvězdiček a podobných svinstev je cesta do pekel. zatím marně pátrám po fotografické komunitě, kde by nefungovalo lajkování za oplátku, ale lidi k sobě byli opravdu upřímní. asi je to příliš velká utopie.

 • Drago

  Velmi dobrý článek, víc psychologických témat :)!

 • „A tak chodí do zájmových skupin “sekt” * (tj. tam kde je chválí) a přihlašují se do soutěží a pořádají výstavy, aby se utvrdili ve své odbornosti, či aby mohli říct že jsou “dobří”.“ – Snad jen s tímto nesouhlasím. Zájmová skupina není sekta, to už je přitažené za vlasy. Já založil Klub přátel fotografie, ale z důvodu zpětné vazby a vzdělání, ne kvůli přitakávání, to by byla ztráta času. Obdobně soutěž není nic špatného, minimálně je to opět zpětná vazba a spíše zjištění, jak nejsem dobrý :-). A pořádat výstavu je docela zábava a proč by člověk neměl ukázat ostatním své fotografie/obrazy/sochy/…, Opět je to zpětná vazba. Samozřejmě pokud to tam dá nějaký pseudo umělec a hned u vstupu je Výstava uměleckých fotografí, tak to je opravdu špatně. My jsme s KPF loni uspořádali společnou výstavu a měla kladný ohlas. Nebyla brána jako nějaká umělecká či vyjímečná určená pro umělce a znalce v oboru, ale jako přehled našich fotek pro širokou veřejnost. A toto splnila. Proto letos už organizuji druhý ročník. Obdobně se snažím i organizovat nějaký plán a focení v rámci KPF. A hlavně takový KPF, kde se lidé setkávají osobně je úplně něco jiného, jak nějaké pseudo setkání na Facebooku, kde si lidé opravdu buď přitakávají a chválí vše, či se navzájem urážejí.
  Dlouho hledám web, kde by člověk mohl dát fotku a byla mu trochu na úrovni kritirována pro získání zpětné vazby. Zatím jsem takový nenalezl a nejspíše ani nenajdu. Weby s fotogalerií typu megapixel je fajn nápak, ale dle mých představ to fungovalo asi měsíc, pak se tam přihlásilo asi 10000 fotografů, vytvořili si skupinky a dávají si navzájem lajky, takže každá druhá fotka s podprůměrným obsahem má 50x líbí a s popisem úžasu a nádhery.

  • ahoj . proti klubum nic nemam casto maji i vyssi poslani a panuje v nich i sebekriticky duch . “ sekty“ o kterych pisu se tvori ale nejcasteji na fotoserverech ci na facebooku

 • Lukáš

  Moc fajn článek…byť teda docela nesouhlasím s tím, že 90% profi-fotografů má třetí týden novou zrcadlovku. To je moc velké klišé a trochu mě mrzí, ež jste se tu k tomu snížil, když sám určitě dobře víte, že to není pravda…nicméně jsou opravdu hodně špatní fotografové a fotografky, u kterých obdivuji jejich sebevědomí, jaké své fotky dokáží ostatním ukazovat a „chlubit“ se jimi.
  Tak či tak dík za článek! ;)

  • Ahoj jsem rad, ze se clanek libi , ale co se tyka vyse napsaneho, rek bych ze jsi nejak preskocil radky nebo sloucil vety nic takoveho urcite v clanku neni

   • Lukáš

    Aha, vlastně ne, viděl jsem to tam tak, ale ted koukám, že jsem si trochu zapromítal…obecně mám rád dobře vyjádřené názory, z těch pak mi lepší přijdou ty, které se liší od těch mých nebo naopak výstižně ty mé vyjádří…a toho se mi tady včera dostalo hodně ;) obojího ;)

    přišlo mi, že to obecné klišé, (kterým se nejčastěji ohánějí ti fotografové umělci, jak o nich píšeš jinde) totiž, že je plno profi-fotografů, kteří fotí děsně a jediné proč jsou profi je nová zrcadlovka, to mi přišlo jaxi nehodno Tvé úrovně…

    tak jako ten kuchař, tak i dobrý fotograf nemá potřebu nadávat na tyhle profesionály… Kdo si dá do názvu firmy PROFESIONÁLNÍ fotograf, ten kdo to umí víc nebo míň? Ale i ti třitýdennízrcadlovkáři, si myslím, mohou udělat radost a svatbu nafotí líp než strejda mobilem….a je to jen volba novomanželů, koho si vyberou, oni mohou splakat nad výdělkem…

 • Pingback: Proč si téměř každý fotograf myslí, že je výjmečný? |()

 • aemee

  nič len súhlas

 • Anonymous

  Marceli celkem souhlasím s tím, co píšete. Přesto vidím nejzajímavější pravdu v tom, co řekl onen italský kuchař … oprostit se od všech očekávání a najít chuť v tom, co máme na talíři! Potom zjistíme, že neexistuje žádná špatná hudba ani nechutné jídlo (leda by snad bylo schválně přesolené apod.) ani špatné fotky. Jediné, co pak zůstane v pozadí toho vesměs krásného světa je otisk té energie tvoření, kterou tvůrce v onom díle zanechá. Až se ji naučíme vnímat, vše bude jinak. Přestane fungovat všechen ten „profesionalismus“ a „kalkul“ v umění i v kuchařině a všude jinde. Budeme cítit, jak to s námi autor hraje :-). Díky za článek – donutil mě k zamyšlení. Netuším, kdo je Marcel Konečný a Vaši fotku jsem asi žádnou neviděl … ale možná už kvůli Vám chci cítit to pozadí každého výtvoru lidské bytosti. … S pozdravem, Jirka Hurych

 • Anonymous

  Kritika je moderní pojetí,výraz.Lidé si vždycky říkali co jaké je a brali to normálně,max si sem tam něco záviděli.Probírali své názory v hospodách nebo na táčkách či u draní peří a někdy se taky pohádali.Důležitá je forma hodnocení.Přímo tomu,koho chci ohodnotit já individuální osoba.Pak je to v poho,protože takto dokáže jen velmi málo lidí říci opravdu svůj osobní názor.Pokud jde hodnocení přes nějaké jiné medium pak už to není tak doopravdické.A je to napadání,drby,ponižování,atd.Souhllasím s Marcelem.Dělejme vše srdcem a do očí a bude možná trochu více hádek,ale ty čistí vzduch ve všech oblastech života.

 • Anonymous

  Oba články si napísal skvele a výstižne. Prvý s krásnou nadsázkou a dávkou humoru. Nemávam problémy s hladaním správných slov, či správnym pomenovaním a popisom, ale tak skvele, komplexne a trefne spracovanú tému na „KRITIKU“ a súvisiace veci okolo toho som ešte nečítal. Pre mna (iba osobný názor :-) to je Marcel všetko brilantne napísané :aj vysvetlené. Kto je v obraze, pochopí. Kto nie, škoda tam rozvíjať ďalšiu debatu, snáď na to príde časom aj sám ;-) na záver už len, že si majster pera, bravó! SteveS

 • Marceli, silně Vám fandím. Pročetl jsem nejen toto, ale i tematicky spjaté články. Co mne děsí, je sprostota tupounků-hus-potrefených. Vážně síla.

  Budu se těšit na další čtení!

 • Anonymous

  Článek se mi moc líbí, ale tohle téma je nekonečné a k „hluchým a slepým“ nepronikne…
  Kolik už jen toho byla napsáno. Namátkou http://www.darkart.cz/?p=642 a nic se nezměnilo a nezmění. Boj s větrnými mlýny…
  Gabriela_2

 • silne ego fotoamatera, musi vyvazovat dostatok sebakritiky … ak pod/pri fotografiach vznika dostatok vecnej diskusie bez vulgarizmov a osobnych invektiv, je to dobry signal pre autora, ze o foto ludia zavadia aj ked kriticky … ak vsak kritiku niekto nevie prijat a berie ju osobne, nema co ist s kozou (fotkou) na trh …
  … clanok je super, dik, sharujem

 • Pěkný článek Marceli…je tam opravdu hodně pravdy….jen někdy je tak těžké přiznat si ty naše chyby, ať už v životě a nebo ve fotografování… a jsem moc ráda, že sis vzal jako příklad a vzor tu naší Jindřišku Hrnčířovou!…:o))Zdravím Dana Langrová

 • Tento komentář byl odstraněn autorem.

 • Anonymous

  Super!!! Nějakou chvíli fotím, mám to jako koníček….. a taky jsem ráda za užitečnej rejp :-D Páč samý „jé to je úžasný“, a „dokonalé foto“ – mě daleko neposune, i já píšu když se mi na foce něco nelíbí, nebo něco nesedí….. a je taky pravda, že né každej kdo fotí, nějakou kritiku snese….. :-D Každopádně – pravdu máš!!!! ;-)
  S úctou – Petra U. :-)

 • Anonymous

  Ahoj a děkuji….Jsem ráda za lidi,kteří umí projevit svůj názor.Tvá slova mají můj souhlas.Veronika

 • Anonymous

  Článek je vcelku pravdivý, jen kdyby ses podle něho sám choval. H.

 • Anonymous

  hmm, docela zajímavé počtení, pod které bych se mohl s klidem podepsat … Honza V.

 • Anonymous

  Zajímavé počtení… ((-:

  Jen jsem chtěla k tomu napsat – Myslím si, že když je kritika vyřčena s dobrým úmyslem, ať je i sebetvrdší, tak je na místě… A pokud to člověk říká právě proto, aby těm druhým pomohl, navedl je na lepší cestu (a i když to ti kritizovaní nemusí zr. pochopit) – tak je možné, že jim to třeba časem dojde (znám z vlastní zkušenosti((-; ), kritika splní svůj účel a je ku prospěchu…

  Ale pokud člověk jen „od přírody“ kafrá a uráží (což se také často děje), tak je to jen plýtvání energií (někdy přímo plivání…).

  A tady vidím ten problém – jak to se to pozná? ((-;

  Přeji krásné letní dny (-:

  Štěpánka B.

 • Anonymous

  a co čekáš od Radka ,-))

 • nehadejte se mi tady ! :))) ted o tom pisu ! :)))

 • Anonymous

  Radku, ty ale mluvíš o něčem jiném. Za prvé, na pochlebování a poklepávání na ramínko já seru. Za druhé, nepsal jsem to v tom smyslu, že rocker nerozumí falešnému tónu umtata umtata, ale že se vysmívá tomuto stylu, chce to více číst a chápat
  Martin

 • Hovno, Hlavac!
  ten tvuj rockovej hudebnik co se navazi do dechovky je jen hloupy priklad, i kdyz vypada vznesene.. berlicka, jak si zdvihnout sebevedomi…

  Bohuzel:

  Foceni je tak banalni cinnost, ze samozrejme rocker rozumi (nebo lepe receno: muze rozumet) dechovce… a kdyz rekne, ze hraje falesne jak petnik.. tak to je proste pravda.

  Je mi te lito, Hlavaci, ze tohle nechapes.
  Asi jsi rad, kdyz te chvali jen milovnici nahejch koz a ti vostatni at hrajou dumdadumda.

 • Anonymous

  zdravím tě :)

  samozřejmě, že páteř, z které je článek sestaven se zakládá na zdravé pravdě, posunu umělce či koníčkáře. Viděl bych v tom několik ale. Mám zkušenosti, že talentovaní lidé jsou si vědomi svých kvalit a vrchovatě negativ které ovšem nikomu neříkají…čim větší talent, tím větší nespokojenec v sma sebe…

  Kritika, byť dobře mířená má ovšem své hranice a příkladem toho se stalo několik fotoserverů příkladně fotoaparat.cz, kde partička prudičů – když vyjmu z tvého článku = „vytvořit si vlastní názor na základě vědomostí a zkušeností“ která vlastní snímky bere jako legraci a tzv.uměleckej nadhled(zajímavé je, že snímky jsou pro tyto lidi typické) soustavně a systematicky, kolektivně tzv. kritizuje cokoliv…tim vytváří tzv. blbou náladu a snímek jakýkoliv kvalit je vystaven pranýřováním všemi směry.

  Zde by zasloužil článek i dodatek.
  Má právo rockerský hudebník odsuzovat a zesměšňovat country hudbu? Má někdo z pozice stylů rock,pop,art,opera,country,jazz, techno, folklor, gothic, metal, classic odsuzovat druhé a neustále „vyštípávat“ druhé pro odlišný styl?
  Vyrostl jsem z toho houslař se mračí na baskytaristu a obráceně.
  Pak už to není kritika, ale šikana a výsledkem toho je obrovský odliv společnosti.

  Dobře mířená kritika posunuje tvorbu jakéhokoliv směru z důvodu autorské slepoty, zajetých kolejí a vlastním upokojením…to je bez debat.

  Abych to ještě doosvětlil dodám zde tento odkaz videa:

  Martin Hlaváč
  http://www.martinhlavac.eu

  • Martine souhlasim se vsim . mel jsem napsany i tyto varianty ruznych oboru a odborností ale kvuli tomu ze by to bylo dlouhe jsem to smaznul . Ale myslim ze o mensinovem oboru pisu zrovna na prikladu J. Hrncirove . Jeji fotky budou vzdy vystavovany nepochopeni mainstreamu a nemyslim ze by to brala jako sikanu

  • Anonymous

   No myslím, že člověk například já – metal, rock – poznám a hlavně uznám kvalitní pop, dechovku, country, jazz, dicso atd. Přece poznám, že např. Jakson nebo Madonna je kvalitní pop a že Michal David hraje shit. A i když ani jednoho neposlouchám dokažu to poznat a uznat.
   Bára

  • Anonymous

   tak jinak. Streetaři a vyznavači přirozeně ryzí fotografie obecně nesnáší zásah do fotky už z principu jejich práce a zejména pokusy o estetické fotografie, jelikož sami ve své tvorbě hledají pól opačný. Přijde mi to stejně omezené jako jim. Každá práce má své a chtít aby každá fotka měla aspirovat na posun světové tvorby je věc směšná. Jsou samozřejmě vyjímky :)

 • Anonymous

  Teda spadla mi brada :O 100% souhlasím se vším co jsi napsal ! Marek S.