jaký je světový vývoj prodeje foťáků ?

30Na základě nově vydaných statistik celosvětových prodejů fotoaparátů, Vás seznámím s tím co se aktuálně ve světě děje na „foto trhu“.

Abych byl stručný, pokusím se pouze vypíchnout nejzajímavější data, která jsem posbíral asi z 10ti nepřehledných tabulek vydaných asociací CIPA

úpadek fotoaparátů

Od roku 1999 kdy se začaly prodávat digitální fotoaparáty šel prodej foťáků rychle nahoru a to ze stavu cca 36mil kusů (1998-období předdigitálové) až na své maximum 121mil ks (2010). Od té doby to jde prudce z kopce a v roce 2014 už jsme zase zpátky na 43mil ks !  Což je mimochodem stav roku 2001 (ovšem v té době se ještě prodávalo cca70% fotoaparátů na kinofilm)

vyvoj trhu fotoaparátů

my už známe čísla roku 2014 tahle předpověď byla optimistická

 

co se děje?

Všeobecně se má za to, že lidé přecházejí na focení telefonem či tabletem (tyto přístroje se logicky do statistik nezapočítávají) . Již několik let je nejpoužívanější fotoaparát (dle sítě flicker) telefon (iPhone) :).Jakkoli to může fotografům znít komicky je to prostě realita. Lidé fotí proto, aby své fotky sdíleli a to rychle a jednoduše – díky tomu chytré telefony přebírají roli nejmasovějšího fotoaparátu.

a co „kvalitní“ foťáky?

Ano pořád existují fotografové, kterým spíše než o jednoduchost a rychlost sdílení jde o kvalitu fotky, i tady se ovšem děje zemětřesení. Asociace CIPA rozděluje fotoaparáty do 3 hlavních kategorií (já rozděluji 7 kategorií – v článku „marketingové kecy„) :

 • foťáky s vestavěným objektivem  – PROPADÁK!
 • fotoaparáty s výměnným objektivem – zrcadlovky  – dlouhodobý pokles
 • a fotoaparáty s výměnným objektivem bez „zrcadla“ (neboli bezzrcadlovky dále „bezZ“ ) – jako jediné zaznamenávají  růst

tak si to rozeberem po kategoriích

Foťáky s vestavěným objektivem

Ty zažívají úpadek největší (tady nejvíce působí konkurence telefonů)

V roce 2014 klesl prodej těchto fotoaparátů o cca 35% ! Navíc už předešlé roky byly tragické. Myslím že za pár let vykopeme téhle kategorii hrobeček.

prodej kompaktů s vestavěným objektivem

Zrcadlovky vs bezzrcadlovky (zemětřesení)

Zrcadlovky v roce 2014 zaznamenaly pokles o cca  20% proti roku 2013

Bezzrcadlovky v roce 2014 skončily s výsledkem  113% prodejů proti roku 2013 (+13%)

Jestě zajímavější je srovnání jednotlivých největších trhů (2014 vs 2013)

 • amerika : bezzrcadlovky  +44%,  zrcadlovky -19%, kompakty -36%
 • evropa :  bezzrcadlovky  +21%,  zrcadlovky -31%, kompakty -23%
 • japonsko:  bezzrcadlovky  -7%,  zrcadlovky -9%, kompakty -29%
 • zbytek asie :  bezzrcadlovky  +9%,  zrcadlovky -4%, kompakty -21%
 • zbytek světabezzrcadlovky  +54%,  zrcadlovky +3%, kompakty -32%

Největší význam má sledovat vývoj Japonska. Z japonska totiž pochází téměř veškerá světová produkce fotoaparátů a tamní trh má technologicky vyspělejšího zákazníka. Navíc historicky vždy vývoj na japonském trhu určoval to, co příjde zanedlouho ve zbytku světa .

Aktuálně je poměr sil na trhu „kvalitních foťáků“  v Japonsku rozložen takto:  34% trhu bezzrcadlovky 66% zrcadlovky (čili cca každý třetí foťák je bezZ)

1362538831-dslrvsmirr-o

čím je zajištěn menší rozměr při stejném výkonu? (anglicky)

 

Proč tomu tak je?  

Od té doby, kdy se do bezzrcadlovek začaly používat velké senzory a zlepšil se výkon EVF hledáčků už pominuly hlavní výhody zrcadlovek a přišly na řadu výhody v podobě kompaktnosti při zachování stejné kvality snímku (až na vyjímky – ale to je na samostatný článek – například ZDE )

proč tedy neroste prodej bezzrcadlovek ještě rychleji?

Je to jednoduché. Lídři světového trhu jsou Nikon a Canon (nemohu najít aktuální tabulku, ale myslím že 50% všech foťáků prodaných na světě), se rozhodli, že  pro zachování  svého tržního podílu, do kategorie bezzrcadlovek vstoupí, ovšem s tím, že nebudou dělat kvalitní bezzrcadlovky  a z pohledu marketingu je úmyslně zařadily jako „nižší kategorii“ s tím, že výstupy mají být horší než u zrcadlovek a tomu odpovídá i použití senzorů a objektivů

chcete příklad?  tady je srovnání bezzrcadlovkové produkce (s výměnným objektivem)

 • NIKON  – žádný fotoaparát s vekým senzorem ! to co nabízí je směšná velikost senzoru 1″ a k tomu pouze 7 podprůměrných objektivů  (většinou světelnost 3.6- 5.6)
 • CANON – 1model  se senzorem APS-C + 4 objektivy nízké kvality (to není překlep)

a vedle toho existuje samostatný plnohodnotný trh bezZ fotoaparátů s velkými senzory.  např:

 • FUJIFILM –   7 modelů s velikostí senzoru APS-C (jako zrcadlovky) + cca 30 objektivů (většina s výbornou světelností 2.8 nebo méně)
 • SONY –  7 modelů s velikostí senzoru APS-C nebo větší + desítky světelných objektivů
 • Olympus – 11 modelů s trochu menším senzorem 4/3 (ve srovnání s APS C) + desítky světelných objektivů
srovnání velikosti a odkaz na článek p. Růžka

srovnání velikosti a odkaz na článek p. Růžka

Už chápete?!  Dva dominátoři trhu staví svou strategii na loajalitě svých zákazníků. Což znamená, že jsou si jisti, že jejich „věrný zákazník“ vyzkouší maximálně bezzrcadlovku „své“ značky a celkem oprávněně usoudí,  že bezzrcadlovka není nic moc proti zrcadlovkám.

Na druhou stranu musím říct, že je jako marketér chápu. Kdyby přiznali, že technologie už pokročily jinam,  ztratili by svůj tržní podíl a dohnaly by je ostatní značky. A to je myslím proti logice ekonomiky.

Doufám ale,  že nedopadnou jako Nokia, která ignorovala z pozice dominátora trhu okolní vývoj a nebo Americké automobilky které 10let trvaly na tom, že japonské a evropské auta je neohrozí a „velký motor“a „tradiční“ konstrukce přetrvá :)

Takže, to je důvod proč se bezzrcadlovky prokousávají nahoru, ale né tak rychle, jak by si zasloužily .

 závěr

Každopádně bych nerad aby to vyznělo jako odplivnutí si nad zrcadlovkama.  Jde především o dobrou FOTKU a fotoaparát není nic víc než nástroj . Navíc zrcadlovky mají pořád svůj význam zejména pro sportovní  či wildlife fotografy a jiné uživatele extra dlouhých světelných objektivů . Taky si myslím, že díky současnému vývoji půjde cena zrcadlovek dolů a k tomu je na trhu strašná spousta kvalitních objektivů pro zrcadlovky, takže možná díky technologické převaze bezzrcadlovek se brzy stanou zrcadlovky a jejich objektivy nejdostupnější kvalitní technikou. A to je vlastně taky dobrá zpráva pro lidi, kteří chtěji brát focení vážně. takže závěr je vlastně pozitivní

 

budu rád za sdílení či ohnivé diskuse :)

 

Váš Marcel

 

 

Facebook komentáře
 • pidalin

  BezZ rostou, ale Nikon a Canon na to s*rou! Já nakonec zakotvil u Panasonicu, ale mrzí mě to, protože to má malej senzor a nabídka skel nic moc, ale ovládánim mi to vyhovuje na 100% a to je pro mě hodně důležitý, žádná klasická zrcadlovka co jsem zkusil mi nesedla.

 • Vit Kouba

  Podle mě je fotoaparátem budoucnosti
  http://digineff.cz/clanek/panasonic/panasonic-lumix-fz2000

  • pidalin

   :-D :-D

 • Petr “Zip” Hájek

  K DLSR vs. bezZ: co jsem slyšel, tak kvalitou výstupů leckteré bezZ dohnaly DLSR. Pro mě jsou důležité 2 věci: fotím, hodně metalové koncerty, i v klubech, a tam je důležitá rychlost ostření ve špatných světelných podmínkách. Fázové ostření DLSR byly spolehlivější a rychlejší, než kompaktové ostření (tuším dle detekce hran). Je už toto vyrovnáno?

  Další věc je ergonomie – ano, zrcadlovky jsou velké a těžké. Něco unesu, nedělá mi to problém. Držel jsem nějaké kompakty, nefotil jsem třeba s Fuji X, ale tam mi držení mezi prstama přišlo děsně nestabilní (zvláště, kdybych měl fotit koncert z davu, což je pro mě většina, bych se bál, že mi foťák spadne a bude rozšlapán). Vyhovuje mi velký grip a tlačítka či kolečka po ruce (mám Canona 6D a ten mi přijde ergonomicky úžasný), první, co jsem koupil je battery grip a to ne kvůli další baterce, ale držení při focení na výšku a celkově lepší stabilitě foťáku se 70-200/2,8 (jinak má tendenci jít moc na čumák a hůř se mi drží).

  K prodeji: nejsem obchodník, tak se možná dopustím hrozného kacířství – není možné, že se neprodává, protože prostě uživatelé nemají potřebu pořád upgradovat? Ten nárůst po roce 2000 mohl být způsoben prudkým vývojem digitální technologie (a tedy i morálním zastaráváním) a tak po roce 2007 i výrazným zlevňováním DLSR. Takže lidi masivně měnili staré za nové, dělali prudké kvalitativní skoky ve výbavě. Nyní jsou ale potřeby víceméně saturovány, zvláště DLSR morálně zas tak moc nezastarávají a jsou to foťáky, co jsou dělány, aby něco vydržely (což se dá pochopit, profíci je často vystavují extrémním podmínkám). Takže to, že klesají prodeje DLSR vůbec nemusí znamenat, že klesá jejich zastoupení u fotografů. Já vím, že tohle marketéry nezajímá… Projeví se to třeba pak v prodeji objektivů a dalšího vybavení – jen to zas nebude tak prudké, spíše povlovné.

  Moje osobní a zcela laická prognóza je: klasické kompakty zaniknou, vytlačí je z jedné strany mobily (masové, hned po ruce, možnost sdílet v sekundách po vyfocení) a z druhé pokročilé kompakty, bezZ a DLSR (zcela jiná úroveň kvality). Část lidí od DLSR odejde k bezZ, ale velká část zůstane, protože mají své konkrétní důvody, proč chtějí právě zrcadlo.

  K politice Canonu a Nikonu: je možné, že je to tak, jak je to popsáno. Pak mi ale přijde jejich chování dost hloupé. Pokud by se naplnily prognózy některých a segment DLSR prudce padnul, tak Canoj i Nikon, protože nebudou mít v segmentu bezZ kvalitního zástupce, celý tento segment pustí a to by je jasně směrovalo k zániku nebo alespoň živoření. Nechce se mi věřit, že by toto riskovali, pokud by taková možnost reálně hrozila.

  • pidalin

   Mam Panasonic G7, táta má FF Canon a APS-C Canon, ve špatnejch světelnejch podmínkách se pořádně nechytá ani ten FF, sice je fázový ostření furt lepší, ale myslim že je to prakticky vyrovnaný. Při běžnejch světelnejch podmínkách ten muj Panasonic ostří dokonce líp.

 • Pingback: jaké fotoaparáty se nejvíce prodávají? | www.jakfotitlepe.cz()

 • Pingback: Jak vybrat nejvhodnější fuji fotoaparát? | fujiclub.cz()

 • Pingback: Jak vybrat správný fotoaparát ? | www.jakfotitlepe.cz()

 • Tomas Feno

  A tak mě napadá otázka, jaká jsou vlastně konkurenční pravidla a konkurenční dynamika trh?

 • Marcel Konecny

  kdyby někdo věděl ten aktuální tržní podíl Canon + Nikon tak sem s tím dík