jak vybrat fotoaparát?

Doporučení pro výběr fotoaparátu.
Každou chvíli se mně někdo zeptá, jestli mu mohu doporučit,  jaký fot’ák si má koupit :)
Většinou tyto vaše dotazy směřují k tomu, jestli zrcadlovku Canon nebo Nikon,  což je samozřejmě úplně špatná otázka. :)
A tak jsem se rozhodl napsat tento krátký článek, který na tuto obecnou otázku odpoví , abych příště mohl poslat jen odkaz. :)
Nejdříve je třeba si položit několik otázek a upřímně si na ně odpovědět . A teprve  po jejich odpovězení, mohu něco doporučit!

takže tady jsou otázky  (včetně variant odpovědí a doporučení) :

.
.

Fotoaparát si kupuji abych byl zajímavý pro své okolí ?  

 • ne – pokračujte dále v odpovídání
 • ano – kupte si základní zrcadlovku s dlouhým setovým objektivem alespoň 300kou ! – nestojí to moc, ale vypadá to monstrózně ! :)

Fotoaparát si kupuji abych získal autoritu a uznání mezi lidmi kteří fotí ?

 • ne – pokračujte v odpovídání
 • ano –  tohle bude dražší, jelikož vaši kolegové kupují fotočasopisy a ví kolik co stojí :) Přitlačte na pilu a kupte Canon ktery obsahuje „mark“ v názvu a přikupte Lkový objektiv(tzn nejvyšší řada) každopádně musí to být některý z bílých aby každý z dálky poznal že na to máte ! :) Každopádně ale , musíte sebou všude tahat plný fotobatoh naducaný nesmyslnou výbavou  a také co největší stativ!

Fotoaparát kupuji, abych mohl navrhovat focení modelkám a nemyslely si o mně, že jsem amatér (platí pro muže :) )

 • ne – pokračujte v odpovídání
 • ano – většina „modelek“ nemá šajnu o kvalitě fotoaparátu ani fotografa – kupte tedy  cokoli většího než kompakt  a  hlavně se tvařte sebevědomě ! Když to nezabírá, vymyslete si nějaké světové výstavy :)   ( a nebo pokud nechcete lhát, zorganizujte reálnou výstavu vašich podprůměrných fotek! Pokud si je sami vytisknete, zarámujete a pověsíte, vždy najdete někoho, kdo nechce mít prázdně stěny a kvalitě fotek nerozumí ) –  . …….no a  jednooooou ….  jednou se před Váma nějaká přece jen svlíkne, chce to je trpělivost a  taky vybírat co nejnižší IQ a co nejvyšší naivitu modelek :)

 

 

….. no a nyní se dostáváme k otázkám, které se týkají těch, kteří si nedokázali upřímně odpovědět na první 3 otázky :)

 

Fotoaparát kupuji abych měl pěknější fotky ?

 • ne – v tom případě musíte odpovědět ano na jednu z prvních 3 otázek  – vraťte se výše
 • ano – přečtěte si múj článek o úrovních fotografů zde : popis levelů  a zařaďte se sebekriticky do jedné ze skupin  ( pro ty kteří budou textem pobouřeni doporučují přečíst i II. díl ZDE . Poté co se zařadíte, Vám doporučuji zhruba toto  (přichází serioznější část) :

 

LEVEL 0  -Kupujte malý kompakt (nebo mobil s foťákem) !  ušetří vám to místo i váhu  a udělá nejlepší službu . Kompakty mají i stabilizaci obrazu , dnes i relativně dobré senzory a jsou odolné .  Navíc automatické režimy poslouží opravdu ke všem situacím a nemusíte o focení a ovládání foťáku vědět nic.  Neskočte marketérům výrobců na megapixely ! a) jsou neefektivní b) nikdy nebudete dělat metrové obrazy   naopak potřebujete sdílet fotky emailem nebo tisknout fotoknihy a na to stačí i 3-5mpx. Takže ušetříte.   neděkujte! pošlete radší 10% z ušetřených peněz na charitu jo? .

LEVEL 1 – mám pro Vás špatnou zprávudobré fotky z 90% nevznikají kvalitou foťáku ale fotografem :/ . na mých stránkách www.marcelkonecny.com najdete v sekci odkazy pár takových talentovaných . A jako příklad za všechny, dávám odkaz na Jindru Hrnčířovou která je schopna udělat geniální fotky i s krabičkou od sirek vloženým filmem a dirkou ! (pinhole galerie JindraH) tímto se Jí a jejímu géniu klaním na dálku.  Pokud Vás to neodradilo , začněte studovat teorii a trénujte  a nebo třeba v sobě objevíte i talent  a ocitnete se v levelu 2
LEVEL 2 – pokud opravdu chcete dělat pěkné fotky máte několik možností:

 • a) učit se ! učit se! učit se! a být k sobě maximálně kritický a také co nejvíce používat odpadkový koš na fotografie :) to je asi nejlepší cesta k dobrým fotkám s jakýmkoli foťákem
 • b) taky můžete vycvakat bez rozmyslu 100 fotek na jeden motiv a studovat ovládání fotoeditorů a předělávat špatné fotky na pěkné – což vytvoří koukatelné fotky ale fotografa to z Vás neudělá.

a co se týká koupě fotoaparátů doporučuji toto :

 • Kompakt s výměnným objektivem a velkým čipem !  (APS nebo full frame) je lehký a je i skladný, no a obrazové výsledky jsou vynikající ! V tomto trošku zaspali Canon i Nikon a lídrem v této oblasti se staly FUJI se svou řadou X (preferuji) a SONY
 • pokud chcete zrcadlovku s APS nebo fullframe chipem  kupte si ji v setu jen se zakladním objektivem! (a nebo ještě lépe bez )je zbytečné utrácet peníze za nekvalitní objektivy s velkým zoomem . Raději obejděte bazary a kupte si starší kvalitní světelný objektiv. Kvůli bazarů doporučuji koupit radši Canon, protože nabídka kvalitních bazarových skel (objektivů) je větší než u Nikonu  (který je jinak úplně stejně kvalitní jako canon)
 • Pokud nejste omezení financema kupte Zrcadlovku „full frame“ a k tomu kvalitní objektivy s velkou světelností ! fotky budou sice úplně stejné jako z předchozích dvou variant , ale budete předem připraveni se jednou třeba dostat do levelu 3 a nemít přitom žádné omezení v technice :)
 • výběr dle typu fotek :
 • Krajiny , cestopisy , dokumenty , street – jednoznačně kompakt s velkým chipem s výměnným objektivem (nebo jen pevným ohniskem pokud se na to cítíte)
 • Zvířata (wildlife)  – Zrcadlovka APS – pomůže vám crop factorem k delšímu ohnisku
 • Portréty – „velkosenzorová“ zrcadlovka nebo bezzrcadlovka  a pevná (nezoomova) skla

LEVEL3 – je jedno čím fotíte fotky vznikají ve vaší talentované hlavě a vy to víte, tak se blbě neptejte

další díl poněkud odbornější a hlubší najdete na odkazu  ZDE
pokud máte otázky ptejte se níže rád odpovím :)
Váš  Marcel

 

Facebook komentáře
 • Pingback: Proč jsem přešel k Fuji - po stopadesátéprvní | Monika & Tomáš()

 • Pingback: jaký je nejlepší foťák? III. (tentokrát o autech? :) ) - Marcel Konecny()

 • Soňa Kansas

  Dobrý den, krásný blog s plno radami pro všechny nadšence a také zároveň úsměvné čtení :)))) Tak zas vím víc a přitom nic :) Již týden se rozhoduji jaký fotoaparat a popřípadně s jakým objektivem koupit.Na začátek musím napsat, že opravdu nevím jestli koupit zrcadlovku, nebo lepší kompakt, Zrdcadlovka by to byla má první, proto jsem nejprve pátrala po ní :) A jestli v kitu nebo zvlášť, to je ta otázka co mě trápí také. Myslím si, že je cenově výhodnější koupit si např. zrcadlovku Canon EOS 700D tělo jen a dokoupit si objektiv s vyšší světelností a pevným ohniskem ,( protože já jsem zoom nepoužívala nikdy).Jsem pro to si pro hezčí záběr dojít, přiblížit se jak se dá :)) Třeba tento objektiv by se mi v cen. relaci zamlouval Canon EF 50mm f/1.8 II. Tak co myslíte ?:) A po přečtení několika recenzí je to fakt ještě horší :D Tak např. zde jsem začala mít pocit, že už vůbec nevím :) Link: http://prorecenze.cz/foto/digitalni-fotoaparaty. A nebo tato věta: ,,Canon EOS 700D je tedy příjemným vylepšením v některých oblastech jako je např. ovládání pomocí displeje a rychlost, bohužel snímací čip je na dnešní dobu svými vlastnostmi hodně zastaralý (lehce ho překonají nejlepší 4/3″ senzory „). Mj. v recenzích čtu především recenze profesionálů. ;) Tak konkrétní mé možnosti a co očekávám. Bohužel jsem omezena finančně, takže můj fin.limit je 20 000 Kč na přístroj a objektiv, na vše ( kromě karty a brašny to si dokoupím zvlášť ). A další problém je, že ráda fotím nejvíceeee krajinu i město, zvířata ( spíš domácí jako třeba kočku ), a hlavně večer než se setmí tak tu hoďku před i po a pak také ráno za robřesku :))), noční fotky také se stavivem, nebo položit někam :)…nutno si hlídat :D… a makro. A naproti této zrcadlovce v poměru cena/výkon se rozhoduji pro Fujifilm X-M1 černý + 16-50mm + 50-230mm za příjemných 15 tisíc a nebo FUJIFILM X-E1 černý + XF 18mm a nebo Olympus OMD E-M10 + 14-42 II R 17 tisíc a koupím za 3 tisíce světelný objektiv? Také se mi velmi líbí Leica D-Lux 6. Sice nemá hledáček, ale dá se dokoupit a vždy je něco pro a proti. Jenže k Leice kupovat objektivy to bych asi musela začít víc vydělávat, takže zpět už se mi tak nelíbí :) Škoda :( Ještě nesmím zmínit, že mě na foťáku opravdu nezajímá video,kdyby tam nebylo ….:) A taktéž něco okolo blesku jako jestli dostřelí 5 nebo 10 m mě nezajímá, také to nepotřebuji, nemám ráda umělé světlo na fotkách :) Sáně nebo lyže, nám je to jedno, my radši boby :D Ty dva sloty na 2 kartičky by se fakt hodili :) A také možnost přidat externí modul pro další baterii :) Ale to už chci moc já vím :)
  Takže se chci zeptat, jestli mi aspoň trošku pomůžete s mým výběrem budu moc ráda a budu Vás všude chválit :))) Ty komentáře co jsou pod článkem zde, jsou fakt nářez !!! :D:D:D Už dlouho jsem se tak nenasmála :D Krásný den pane Konečný a já radši končím :) Dneska už taky končím :))))

  Soňa

 • Pingback: jak vybrat dobrý foťák bez “reklamních keců” |()

 • Pingback: Proč si téměř každý fotograf myslí, že je výjimečný? |()

 • Pingback: úrovně fotografů (levely) | marcel konečný()

 • Pingback: je fotograf umělec? | marcel konečný()

 • Otto

  Velmi dobrý a poučný článek. Bohužel, mnozí diskutéři ho abs. nechápou.

 • Anonymous

  Moc povedený článek! A líbí se mi i článek rozčlenění fotografů podle tvých 3 levelů. Já sem začal fotit celkem nedávno, učím se, zkouším, čtu si…mám toho ještě hodně před sebou, ale baví mě to, a to je si myslím jedna z nejdůležitějších věcí. Dokážu si taky přiznat, že ze mě nikdy profík nebude a znám pár lidí, co si berou foťák jen na okrasu, aby zapůsobili :) Já sem nakonec asi před půl rokem zakoupil kompakt s výměnnými objektivy od Olympusu ( škoda, ten jsi zapoměl zmínit, protože ve světě mirroless cameras hraje Olympus velkou roli – řady PEN a OM-D ), je to hodně známá řada E-M5 a k tomu vzal dvě kvalitni pevný skla o velké světelnosti 35mm ( Zuiko 17mm ) a 90mm ( Zuiko 45mm ). A je to nádhera, co se z toho dá dostat za výstupy… Každopádně díky za článek, stručnost a jednoduchost!

 • suhlasim s marcelom ohladom rozdielu techniky medzi kategoriou 2 a 3. ale je toho tolko co ludia chcu fotit. A s automatikou clovek nikdy nevie co vlastne spravil aj ked dostal super fotku – nahodou.
  Napriklad uz je to davno co som vyskusal prvy canon 5d(u kamosa ktory by na vsetky 3 prve otazky odpovedal ano) a rozhodol som sa ze tymto smerom nepojdem, koli zvecenym narokom na ostrenie=full frame (aj ked netusim ako som k tomu dospel lebo som fotil este na pentax na film – asi lenivost? vsak vtedy sme ostrili manualne!)
  v kazdom pripade v dobrom foteni je aj velmi vela techniky a tu vsetci magicky obchadzaju, co je nespravne. ale ked uz tato technika prejde niekomu do krvi tak ze nad tym nerozmysla, spravi aj s lacnym fotakom super zaber – tym ze bude kompenzovat chyby fotaku…ale vsimol som si ze vacsinou len portrety, kde aj tak nastavujeme fotak aby nebol az tak moc presny, aby „rozmazaval“….:)
  Stale dufam ze cit pre fotku (a niekedy aj direction, ak to je mozne) je talent ktory sa da rozvijat tak ako kazdy iny talent.
  Pietro
  PS: marcel, videl som par tvojich fotiek kde si musel pouzit dost direction (myslim ze po slovensky by som to nazval rezia), preco nenapises clanok o tom?

 • TLAMPAČ UNIVERZÁL – tlampatch.blog.cz – Je to tak zajímavě napsané, že jsme to hodili na web TLAMPAČ jako odkaz. Jinak já jsem fotograf jako kráva … :)

 • Anonymous

  táhni do Afriky debile

 • Anonymous

  Sarkasticky jsi to celkem vystinul.Ono s tím přístrojem se to má asi tak,že to není pro předvádění se před ostatníma,ale pro svůj lepší pocit. A pokud se já budu cítit v pohodě,tak mě zbývá spousta energie pro nějakou smysluplnou tvorbu.

 • Anonymous

  super čtení !!! mila

 • Anonymous

  Sereš mne, kdaž i ty umožňuješ kokotovi Tinkáčovi aby mne tu komentoval….navíc to není koment ale sbírka urážek

 • Marek Stuchlý

  „Anonymní řekl(a)… LEVEL 4..“ no, ty a 4? :D ty jsi zaručeně level 1 a můžeš být rád :) „pány fotografy“ co si můžou koupit vybavení za xxx tisíc a „fotí“ s tím bezmyšlenkovitě vše okolo sebe zbožňuju :) zajímej se o investice a do focení se nepleť :)

 • Anonymous

  Měl bys to vydávat knižně! nebo alespoň v časopisech :) Lída

 • :-D Tak to je dobry :) Pobavilo :)

 • Anonymous

  LEVEL 4
  Nepotrebuje si na neco hrat jako autor tohoto prispevku. Proste ho jen obcas bavi fotit a ma dost penez na to ze kdyz ho neco bavi nema problem do toho investovat.
  Nikdy by ho nenapadlo ptat se internetoveho fotografickeho nymanda na to jaky fotoaparat koupit.Informace ziskava u odborniku.
  Foti veci ktere potrebuje pro svoji praci,foti svoji rodinu, pratele, a kdyz ma chut tak zajimava mista ktera navstivi.
  O umeni se zajima pouze jako o dobrou investici.Zneuznali umelci mu akorat vykouzli usmev na tvari a kdyz ma dobrou naladu pobavi se na jejich ucet.

  PS Zajimalo by me do ktere kategorie se radi sam autor a co by si doporucil za fotak.

 • Dakujem velmi dobry clanok :) a povedal by som ze presne vystihuje vsetky kategorie

 • Anonymous

  nejak sem se v zaveru nedocetl co bych si mel, pripadne jak fotky z moji talentovane hlavy stahnout do PC na postprodukci. Vasek Sirc, s pozdravem

 • Anonymous

  strč si svoje rady někam !!!sebestředný kriple!!!!

 • Anonymous

  Výborné počtení. Toto i předchozí. David Ch.

 • Anonymous

  Fajn článok, v princípe súhlas. Myslím však, že dobrý štandard môže tvorivosti pomôcť-viem čo to urobilo so mnou,keď som prešiel na väčší čip. Alebo to bolo iba tým, že som čosi o fotení aj prečítal? Určite jedno aj druhé.
  Oktavian oleo Olekšák

 • Anonymous

  „zorganizujte reálnou výstavu vašich podprůměrných fotek! Pokud si je sami vytisknete, zarámujete a pověsíte, vždy najdete někoho, kdo nechce mít prázdně stěny a kvalitě fotek nerozumí“ to je přesné :D kolik znám takových :D JV

 • Anonymous

  Až je mi špatně, jak si představím, že kvůli tomu nebudu spát:-) To jsem si potřebovala přečíst.

 • Anonymous

  Nechápu ty, co se nad tímhle článkem rozplývají . Je to jen snůška kravin které ponižují běžné fotografy!!! . Petr

  • Anonymous

   „fotografy“

 • Ivane mas pravdu a puvodne byl ten clanek asi o 1/3 delsi protoze jsem chtel vysvetlit co prinese kvalita skel fotografovi ale rozhodl jsem se to zkratit protoze hlavni poselstvi textu je humor a ctivost a ne az tak detailni odborny obsah …jen pro vysvetlenou

 • Anonymous

  Ivane, co je podle tebe skvela fotka? Udelas Kodakem P880 makro mravenciho kusadla? Neudelas. Udelas Canonem 7D s trikilem skvelou fotku z Mount Everestu? Udelas, ale potahnes se tam s nim? Je skvela fotka jenom ostry obrazek z Dolomit a ostra, krasne a prirozene barevna fotka nadherne modelky? Není. Uz se konecne nauc respektovat nazor a vkus jinych lidi. Kdyz ti postnu fotku Roberta Vana za 30 000, tak nejen, ze to nepoznas, ale jeste to zdrbes. OK, to beru, protoze meritkem kvality neni ani cena fotky. Nejdulezitejsi je, aby z fotky tryskaly emoce, aby jsi si fotku zapamatoval pro jeji emocni hodnotu. Toz ted mudruj, architekte, at se konecne pohnes z lvl 1 :))

  Tinky

 • Anonymous

  No je to vtipné – ale taky nesouhlasím s koncem.
  S mejdlovou krabičkou je skvělá fotka prostě tou příslovečnou výjimkou co potvrzuje pravidlo. U svých fotek úmyslně neuvádím fototechniku, protože si myslím, že podstatný je jen výsledek. ALE – každé vylepšní mé fototechniky bylo komentováno „že jsem se zlepšil“ – a protože o tom vylepšní v podstatě nikdo nevěděl, tak usuzuji, že to poznat na výstupu je. Přechod z velmi dobrého kompaktu Kodak P880 na zrcadlo pro mne znamená, že konečně vidím co fotím. ALE levné zrcadlo s mizerným DR mne posledně vytočilo – v náhledu jsem myslel, že se mi povedly fotky z lesního židovského hřbitova ale ouha – světla vypálená stíny slité… Co bych dal za lepší tělo v vyšším dynamickým rozsahem (o nižší cloně na fullframe ani nemluvím) – takže článek OK ale konec NE!
  Ivan Rusek

 • Anonymous

  pán je nějaký mistr světa co? !!! strčte si vaše rady někam !!!!!

 • Anonymous

  Andrea Kohútová
  skvělé, vtipné, upřímné a na zamyšlení :)) pane vy nejste jenom fotograf, vy jste i psycholog :))

 • Clanek dobry,vtipny,nekere komenty tez pro zasmani,i kdyz vtipne nejsou vubec :)

 • Anonymous

  Jako jsou i chytré modelky !

 • Pavel Davídek

  Ahoj, ty anonymy co se stydí za svůj názor, by to chtělo promazat (prostřílet).
  Článek pěknej… taky na něj budu lidi odkazovat:-)
  Díky za něj:-)

 • Anonymous

  Je to přesně tak, jak je to napsané. Je třeba se hlavně dívat.

 • Anonymous

  jsi debil!!!!!!

 • Anonymous

  Sice jsem se nenasel v zadnem levelu (ze bych nefotil?), ale i tak jsem se pobavil. Ta pinholkova galerie je jinak vyborna. Super veci s „primitivnim“ vybavenim a autorskou invenci. No a pomohl si mi s vyberem fotaku. Dik.

 • No ja som vlastne odpovedal ANO na všetky prvé 3 otázky. :-)

 • Martine . netřeba předpokládám že jsi odpověděl ANO na některou z prvních 3 otázek takže je to vlastně vpořádku :)

 • Dobrý článok. A keď sa považujem za level 0 a mám Fulfrajm? To ho mám predať a kúpiť si kompakt? :-)

 • Anonymous

  Zase arogantní a namyšlený článek ! V jakém levelu jsi ty? chytrolíne!!!!

 • VB máš pravdu pevná světelná skla s velkou světelností udělají za určitých okolností lepší fotku . Například při focení proti slunci či pokud jde o co nejmenší hloubku ostrosti . Tohle už je ale na hlubší rozebírání a na to v tomto článku není prostor. A navíc lidi v Levelu 2 kteří o tom něco vědí to ví .Takže si stojím za tím že 80% kvality fotky dělá fotograf :)

 • Částečně pravdivé, částečně i vtipné, ale nesouhlasím s koncem. Fotovybavení sakra ovlivňuje kvalitu fotek. To, že s fullframe a pevnými světelnými skly budou fotky úplně stejné jako se seťákem, je pěknej kec. Pořídil jsem nedávno fullframe a pár kvalitních světelných objektivů a i úplní laici si všimli kvalitativní změny u mých fotek.

  Jinak docela souhlasím a fotky máš pěkný, o tom žádná…

  A Nicon je asi tak stejně prasárna jako Kanon.

 • Anonymous

  Hm, máš talent, můžeš písať …

 • Anonymous

  skvely clanek!!! :) Lenka

 • to jem rád :)

 • Anonymous

  zase jsem se pobavil :))) Jirka